Zad1. Z każdego zestawu nazw skał wykreśl nazwę tej skały, która nie pasuje do pozostałych.Uzasadnij swój wybór ------> a)Marmur,gnejs,eips,kwarcyt b)ił,zlepieniec,piasek,żwir c)Węgiel brunatny,torf,węgiel kamienny,piaskowiec d)Less,andezyt,piaskowiec,sól kamienna e)Granit,eips,sól potasowa,sól kamienna Zad.2 Uzupełnij -----> a)podaj przyczynę ruchu płyt litosfery b)wymień nazwy procesów będących efektem ruchu płyt litosfery. *c)Wyjaśnij dlaczego dno Oceanu Atlantyckiego rozszerza się Zad.3 ------> a)Wymień nazwy czterech obszarów szczególnie narażonych na występowanie trzęsień ziemi b)Dopisz ---> Obszary często nawiedzane przez trzęsienia ziemi położone są głównie .................. Siłę trzęsień ziemi określa się najczęściej w otwartej ............. c)Wymień trzy przykłady skutków trzęsień Ziemi.

2

Odpowiedzi

2010-03-04T20:37:59+01:00
1.a, niepasuje eips , reszta to skaly metamorficzne

b- polozne sa glownie blisko epicentrum.
obszary-Alaska, Tokio, Japonia,Chiny Chile

przyczyna ruch litosfery-plyty litosfrey wyk. ruchy poziome, jest on mozliwy dzieki plastycznym wlasciwoscia astenosfery, a wywolany jest pradami konwekcyjnymi materii w plaszczu Ziemi.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-04T21:05:33+01:00
A) gips - skały przeobrażone
b) zlepieniec - skały okruchowe luźne
c) piaskowiec - skały organiczne
d)andezyt - skały osadowe
e)Granit - skały chemiczne

a) Ruchy spowodowane są konwekcją powstającą w płaszczu Ziemi. Poruszają się przez ruchy lodotwórcze, subdukcję/

b)Wulkanizm, fale tsunami, trzęsienia ziemi, ruchy górotwórcze (organogenezy).

*c)Dno Atlantyku rozszerza się ponieważ dwie płyty odsuwają się od siebie tutaj płyta południowo-amerykańska od płyty afrykańskiej, a rozpuszczona skała z płaszcza Ziemi podnosi się do powierzchni pomiędzy płytami i twardnieje, tworząc nową skorupę, zwykle w formie grzbietu oceanicznego. Nowo utworzona skorupa osadza się po obu stronach grzbietu, powodując rozszerzanie się dna oceanicznego

a)Japonia, Kalifornia, Alaska, Sumatra, Himalaje, Haiti.

b)Obszary często nawiedzane przez trzęsienia ziemi położone są głównie w STYKU PŁYT LITOSFERY. Siłę trzęsień ziemi określa się najczęściej w otwartej SKALI RICHTERA.
zalanie magmą terenów przyokolicznych
powstają zapadliska w skutek obrywania się dużych mas skalnych
przy niższym natęrzeniu niszczenie (burzenie) budynków.

c)
- śmierć ludzi i zwierząt
- szkody materialne np. zniszczone domy, fabryki,
-lawiny i osunięcia warstw skalnych
-tsunami
-zmiany w ukształtowaniu powierzchni ziemi