Odpowiedzi

2010-03-04T20:58:59+01:00
Wirus komputerowy – najczęściej prosty program komputerowy, który w sposób celowy powiela się bez zgody użytkownika. Wirus komputerowy w przeciwieństwie do robaka komputerowego do swojej działalności wymaga nosiciela w postaci programu komputerowego, poczty elektronicznej itp. Wirusy wykorzystują słabość zabezpieczeń systemów komputerowych lub właściwości systemów oraz niedoświadczenie i beztroskę użytkowników.

Często wirusami komputerowymi mylnie nazywane są wszystkie złośliwe programy.

Do zwalczania, usuwania i zabezpieczania się przed wirusami używane są programy antywirusowe.
2 5 2
2010-03-04T21:21:16+01:00
Wirus komputerowy to złosliwy program który został napisany aby zaszkodzić naszemu komputerowi lub maszym danym. Wirusy mogą usuwać pliki,obciążać sztucznie procesor(co spowalnia komputer),mogą modyfikować złośliwie system i inne programy np.jest wirus który infekuje system i co parę minut uruchamia sie przeglądrka ze stronami erotycznymi.

innymi przykładami złosliwego oprogramowania są :

konie trojanskie mogą szpiegować użytkownika.Mogą przechwycać wpisywane przez niego klawisze na klawiaturze,co mogą wykorzystywać np. przestępcy chcący poznać hasła i numery kart kredytowych. Mogą też zagnieździć się w systemie ,same się uaktualniać,dzięki nim można zdalnie przejąć kontrolę nad komputerem.Jest niebezpieczny gdyż może zdalnie wykorzystać nasz komputer do celów sprzecznych z prawem,np ataki na inne komputery,zjawisko to nazywa się "komputer-zombie"

Robaki to programy które po dostaniu się do komputera szybko się przenoszą "mnożą" na inne komputery,głównie poprzez pocztę e mail.Znajdują kontakty e-mail zapisane w programach pocztowych i same się rozsyłają.Najczęściej są one nie zauwazalne,nie niszczą plików itp.

Rootkit to złosliwy pogram który dba o to abyśmy nie wykryli wirusa,trojana itp. w komputerze.Modyfikuje jądro systemu i ukrywa szkodliwe procesy,oraz usługi tak że nie są widoczne w menedrzeże zadań,co utrudnia nam się zorientowanie że w systemie dzieje się coś zlego

programy szpiegowskie mogą niezauważone zbierać informacje o użytkowniku komputera(historię odwiedzanych przez niego stron www,dane osobowe,nr-y kart płatniczych,zainteresowania użytkownika,rozmowy gg,e-maie
1 5 1