Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-04T20:21:07+01:00
Tych dwóch młodych poznaje się, gdy Wacław po skończeniu studiów powraca do domu z Warszawy. Swoje spotkania okrywają tajemnicą, gdyż doskonale znają stosunki panujące między nienawidzącymi się stryjem panny i ojcem młodzieńca. Wacław ma za sobą przeszłość amanta warszawskiego, wtedy wlaśnie m.in. uwiódł Annę, a spoko tylko wrócił do ojcowskiego domu, zawrócił w głowie młodziutkiej Klarze. Uczucie, które pojawiło się między młodymi, zaczęło się stopniowo rozwijać w miarę kolejnych spotkań na krużganku, później w oknie przedzielonym kratą, w końcu - w ogrodowej altanie. Zakochani widują się jedynie dzięki uszkodzonemu murowi, przez który Wacław przekrada się ukradkiem.
Oboje nie widzą żadnych szans na zgodę ze strony Cześnika i Rejenta na ich małżeństwo, co syna milczka skłania nawet do desperackich pomysłów wspólnej ucieczki. Jednak rozsądna Klara, napominając ukochanego za jego nieustanne oczekiwania i wymagania, dojrzale, jak swój młody wiek reaguję na te propozycje. Zdaje sobie sprawę z obyczajów panujących w ówczesnym społeczeństwie, więc żyć może z ukochanym tylko jako jego żona. Oboje więc dążą do tego, aby spełnić swoją miłość i uzyskać błogosławieństwo rodziców.
Zakochani nie czekają na zmianę losu, lecz sami zaczynają nim kierować. Ich miłość ostatecznie zwycięża, jednak nie dzięki staraniom młodym, lecz "przypadkiem". Cześnik, knujący plan zemsty na Rejencie, postanawia zmusić syna wroga do poślubienia Klary, byle tylko nie dopuścić do planowanego przez sąsiada ślubu Wacława z Podstoliną.
Zemsta okazuję się więc zbawienna, dla uczucia młodych - choć ich miłości zagraża spór między sąsiadami, paradoksalnie - to właśnie on doprowadza do szczęśliwego zakończenia.:)
7 2 7