Odpowiedzi

2010-03-04T20:16:10+01:00
1)Rzeźbę renesansową można podzielić na architektoniczną i od architektury niezależną. Wykonywano rzeźby w marmurze, kamieniu i brązie. Popularna była tzw. majolika, czyli wypalana glinka z domieszką wapnia, kryta barwnymi polewami. Rzeźbę architektoniczną tworzą także pomniki, np. posągi konne dowódców wojsk najemnych. Widać tu nawiązanie do antycznego pomnika Marka Aureliusza.
2)Prawo ram - w rzeźbie zasada, zgodnie z którą figury dopasowywane są do kształtu pola. Konsekwencją tego prawa jest zachwianie proporcji przedstawianych postaci. Prawo ram stosowane było w rzeźbie średniowiecznej, w szczególności romańskiej.
3) Nie wiem xd
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-04T20:41:18+01:00
Rzeźba architektoniczna to tzw. płaskorzeźba z okresu renesansu która zdobiła fasady, wnętrza, głowice kolumn i portale.

romańskei prawo ramy -dopasowanie figury do powierzchni, którą ma wypełnić; specyficzne skrócenie lub wydłużenie wyobrażanej postaci, ściśle wypełniającej zdobioną powierzchnię.

rzeźba wolnostojaca charakterystyczna dla gotyku to pieta , czyli przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Chrystusa.
2 5 2