Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-04T22:07:22+01:00
W wojnie pomiędzy koloniami północnoamerykańskii a Wileką Brytanią po stroniekolonistów walczyło wielu ochotników z Polski. Najwiekszą sławę zdobyli Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko.kazimierz pułaski poszczas walk o niepodległość kolonii został naczelnym dowódcą kawalerii amerykańskiej.zmarł w wyniku odniesionych podczas szturmu pod Sanannah w 1779r. uznano go za bohatera narodowego Stanów zjednoczonych . Rocznica jego smierci jest obchodzonba przez Polonie amerykańska jako dzień Pułaskiego.Jerzy Waszyngton zegnajać Kościuszkę przyznał mu żołd i 5 tys. aktrów ziemi. Odznaczył go orderem Stwoarzyszenia Cyncynata, nazywanego tak na pamiątke dyktatora z czasów starożytnego Rzymu, uznanego za wzór cnot obywatelskich.
63 2 63
2010-03-04T22:11:25+01:00
-Tadeusz Kościuszko po przybyciu do Filadelfii (24 września 1776) otrzymał kilkanaście rozkazów celu fortyfikacyjnych miast i obozów Rozgłos przyniósł mu wkład jego fortyfikacji do amerykańskiego zwycięstwa w bitwie pod Saratogą. Wyrazem uznania dla jego inżynierskich umiejętności było powierzenie mu budowy silnej twierdzy West Point nad rzeką Hudson. Decyzję taką poparł naczelny wódz armii amerykańskiej Jerzy Waszyngton.
Otrzymał też specjalne podziękowanie, nadanie gruntu (około 250 ha) oraz znaczną sumę pieniędzy, która miała być wypłacona w terminie późniejszym, w rocznych ratach. Kiedy Kongres wypłacił mu zaległe pobory w 1798, mimo trudnej sytuacji finansowej natychmiast przeznaczył te pieniądze na wykupienie wolności i kształcenia Murzynów
-Kazimierz Pułaski jest uważany za twórce kawalerii amerykańskiej. Przybył do Ameryki na zaproszenie generała Lafayette'a do powstających właśnie Stanów Zjednoczonych Ameryki.
W latach 1777-1779 walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, będąc w randze generała brygady Armii Kontynentalnej. W 1778 utworzył legion kawalerii, na którego czele odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston (10 maja 1779).
Zmarł 11 października 1779 w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah.
Obj Polacy przysłużyli się do zwycięstwa USA w walce z Wielką Brytanią
95 4 95