Odpowiedzi

2010-03-05T08:17:30+01:00
Film „Zemsta” (produkcja 2002 r.) został wyreżyserowany przez znanego artystę Andrzeja Wajdę, na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Wajda do swojej produkcji zaangażował znakomitych polskich aktorów, którzy oddali charakter postaci dramatu. Główne role zagrali: Janusz Gajos jako Cześnik, Andrzej Seweryn – Rejent, młoda Agata Buzek odegrała rolę Klary, Katarzyna Figura – Podstoliny, zaś Papkinem był Roman Polański.
Akcja filmu toczy się zimą na zamku w Ogrodzieńcu, gdzie to spór Cześnika
i Rejenta, dwojga sąsiadów mieszkających w zrujnowanym, podzielonym na dwie części zamku, jest podstawowym wątkiem. Przyczyną ich kłótni jest próba naprawienia muru granicznego pod rozkazem Rejenta. Cześnik nie dopuszczając do tego przerywa „remont” i postanawia zemścić się na sąsiedzie.
Adaptacja różni się nieco od komedii Fredry. W filmie sceny ułożone są w innej kolejności, niektóre wypowiedzi zostały usunięte. Pojawiają się również sceny dodane.
Aktorzy świetnie się spisali, a Roman Polański w szczególności, gdyż wcielić się w rolę Papkina – odzwierciedlić jego nieudaczność i gadulstwo, to nie lada wyczyn. Myślę, że Janusz Gajos i Andrzej Seweryn wykazali się doskonałymi umiejętnościami, ukazując relacje Cześnika i Rejenta tak realistycznie. Oryginalnie odegrać swoją rolę, udało się także Agacie Buzek, która nadała wdzięku swojej postaci.
Sądzę, że muzyka Wojciecha Kilara znakomicie oddaje nastrój tamtych czasów. Paweł Edelman wykonał niezwykłe zdjęcia. Bardzo zadziwiła mnie scenografia w filmie, gdyż nigdy bym nie przypuszczał, iż dzieło było kręcone latem, skoro tamtejszy śnieg wyglądał tak wiarygodnie, co jest zasługą Tadeusza Kosarewicza i Magdaleny Dipont. Kostiumy zaś zostały zaprojektowane przez Krystynę Zachwatowicz – Wajdę i Magdalenę Biedrzycką.
Sądzę, że „Zemsta” jest świetną komedią. Serdecznie polecam znakomitą ekranizację. Warto ją obejrzeć, czego na pewno nie będziecie żałować.