Odpowiedzi

2010-03-05T13:52:42+01:00
Charakterystyka porównawcza Marcina Borowicza i Andrzeja Radka.

Marcin Borowicz i Andrzej Radek to główni bohaterowie powieści Stefana Żeromskiego pt. "Syzyfowe prace". Wiele ich różni, ale i wiele łączy. Marcin pochodzi ze średnio zamożnej rodziny szlacheckiej, nie ma rodzeństwa, mieszka w Gawronkach, a Andrzej jest synem fornala z Pajęczyna Dolnego.
W odróżnieniu od Radka młody Borowicz jest bardzo niesamodzielny, rozpieszczony przez matkę. Nie uczy sie dla siebie, tylko po to, aby sprawić radość rodzicom. Ci troszczą się o wykształcenie jedynaka, martwią się o to, jak sobie poradzi. Chłopiec uczy się przeciętnie. Radek z kolei jest wzorowym i pilnym uczniem, uczy się, ponieważ bardzo tego chce, choć rodzice nie rozumieją jego zapału do nauki i nie dbają o jego wykształcenie.
W klerykowskim gimnazjum obydwaj nie czuli się najlepiej. Radek musiał znosić wstyd i upokorzenie związane z jego pochodzeniem, a Borowicz samotność i tęsknotę za rodzicami. Ten drugi z łatwością uległ wpływowi rusyfikatorów, nie interesuje go własny kraj. Patriotyzm obudził się w nim dopiero podczas lekcji j. polskiego, na której Zygier recytował "Redutę Ordona" A. Mickiewicza. Andrzej ma poczucie własnej polskości, wie co to ojczyzna. Od dzieciństwa był przywiązany do kraju.
W przeciwieństwie do Borowicza, Radek ma silny charakter. Jest uparty i zna cel, który chce osiągnąć. Jest przykładem na to, że droga do zdobycia wykształcenia może być trudna. Mimo to można osiągnąć sukces.
Obydwaj chłopcy są szlachetni i wrażliwi. Ich drogi życiowe są zupełnie inne, a jednak dążą do tego samego celu : stają się Polakami - patriotami, szczerymi, uczciwymi ludźmi, którzy umieją ocenić wartość przyjaźni i miłości.
1 1 1