Odpowiedzi

2009-10-21T15:50:39+02:00
Sprawozdanie to relacja z wydarzeń, opis tego, co się przeżyło.
Istnieją dwie odmiany sprawozdania. Jedna to zbliżona do dziennikarskiego reportażu relacja z wydarzeń życia codziennego, imprez, wycieczek, itp., druga natomiast, jako sprawozdanie z lektury, audycji czy przedstawienia jest pokrewna recenzji.
W tym poście zajmę się tylko pierwszą odmianą.
Głównym celem sprawozdania jest wierne i dokładne zrelacjonowanie faktów i wydarzeń, których było się świadkiem lub w których się uczestniczyło.
W sprawozdaniu nalezy opisywać wydarzenia w porządku chronologicznym - to znaczy w takiej kolejnośći, w jakiej występowały. Innymi słowy wydarzenia trzeba przedstawić po kolei, od pierwszego do ostatniego. Dobór faktów należy do ciebie. Swoboda wyboru nie oznacza jednak przyzwolenia na kompozycyjny chaos. Nie! W sprawozdaniu nie może być bałaganu! Dlatego przed rozpoczęciem pracy ułóż sobie plan i staraj się go przestrzegać.

Stałe elementy sprawozdania to konkretne informacje na pytania:

* kiedy?
* kto?
* gdzie?
* co?
* jak?
Przydatne słownictwo:

Słownictwo oddające stosunki czasowe: najpierw, na początku, na wstępie, zrazu, następnie, potem, później, dalej, z kolei, w dalszym ciągu, wreszcie, w końcu, na końcu, przy końcu, na zakończenie, ciągle, niebawem, wkrótce.
Słownictwo oddające spostrzeżenia, wrażenia, sądy: bez wątpienia, być może, dajmy na to, istnieje możliwość, sądzę, przypuszczam, Jak mi się zdaje, jak przypuszczam, jak sądzę, jestem pewien, jestem przekonany, jestem przeświadczony, jest możliwe, jest niewątpliwe, jest pewne, jest prawdopodobne, jest wątpliwe, jeżeli się nie mylę, mam nadzieję, mam wątpliwości, moim zdaniem, można powiedzieć, można się spodziewać, można uważać, najprawdopodobniej, należy wątpić, niemożliwe, nie należy sądzić, nie przypuszczam, nie ulega wątpliwości, obawiam się, odnoszę wrażenie, o ile się nie mylę, podejrzewam, przypuszczalnie, raczej, rzekomo, to pewne, uważa się, według mnie, widać, widocznie, w moim przekonaniu, wydaje mi się, widać, wszystko wskazuje na, zakładam, z cała pewnością.

Słownictwo oceniające: fantastyczny, niezwykły, niecodzienny, wspaniały, wyjątkowy, rzadko spotykany, nadzwyczajny, fenomenalny, nieprzeciętny, niepospolity, interesujący, oryginalny, pasjonujący, ekscytujący, emocjonujący, frapujący, niekonwencjonalny, niebanalny, ambitny, intrygujący, atrakcyjny, efektowny, okropny, tandetny, wstrętny, przeciętny, w złym guście, mało atrakcyjny, nieciekawy, nieinteresujący, nudny, przereklamowany, usypiający, przegadany, przydługi, szablonowy, banalny, nijaki, bezbarwny.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-21T15:53:56+02:00
SPRAWOZDANIE ;)

NAJWAZNIEJSZE ELEMENTY :

_ PORZĄDEK CHRONOLOGICZNY (PAMIĘTAJ!)
_ KONKRETNE ODPOWIEDZI NA PYTANIA:
* KIEDY? GDZIE? KTO? CO? JAK?
_ SŁOWNICTWO:
NAJPIERW, OD RAZU, NA POCZĄTKU, POTEM, NASTĘPNIE, ZRAZU, NA KONIEC, W DALSZYM CIĄGU, WRESZCIE, W KONCU

_ UROZMAICONE PRZYMOTNIKI
_ Głównym celem sprawozdania jest wierne i dokładne zrelacjonowanie faktów i wydarzeń, których było się świadkiem lub w których się uczestniczyło.


Mam nadzieję, że pomogłam ;)
2009-10-21T15:55:52+02:00
1. w sprawozdaniu nalezy przedstawic fakty i wydarzenia ktorych bylismy naocznymi swiadkami lub uczestnikami
2. w sprawozdaniu mozna przedstawic kolejne lub tylko wybrane wydarzenia
3. przedstawiamy ludzi podajemy miejsce czas przyczyne i cel wydarzen
4. przytaczamy wazne slowa uczestnikow wydarzen
5. Autor sprawozdania ( w części oceniającej) wyraża swój sąd, opinię, wrażenia na temat danego zdarzenia.