Woda jest dobry rozpuszczalnikiem cieczy,gazów i ciał stałych.Podaj znaczenie tego faktu dla organizmów żywych i gospodarki człowieka.
Woda jako rozpuszczalnik,znaczenie dla ciał stałych,cieczy,gazów.
Pomocy,dla mnie to jest czarna magia!Pomocy!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-10-21T15:59:23+02:00
1.cieczy. Woda jest cieczą bezbarwną, bez smaku i zapachu,cMieszaniny trzech lub więcej cieczy tworzą często złożone układy fazowe, w których, zależnie od stężenia poszczególnych składników występują momenty, gdy istnieje roztwór jednorodny, gdy powstają dwie fazy, składające się z dwóch różnych roztworów, lub wszystkie trzy składniki całkowicie się rozdzielają.iecze nie mieszają się wcale (np. olej i woda),

2.ciał stałych.Powoduje rozproszenie substancji, która dąży do osiągnięcia stanu o maksymalnym uporządkowaniu, dzięki czemu rozproszenie substancji następuje przy całkowitym braku współdziałania pomiędzy cząsteczkami rozpuszczalnika a substancji rozproszonej.
11 3 11
2009-10-21T16:01:35+02:00
Człowiek bez jedzenia może przeżyć ponad miesiąc, jednak bez wody można przeżyć tylko kilka dni. Zasoby wodne na naszej planecie wystarczyłyby na zaspokojenie naszych potrzeb. Niedobory wody powodują niskie plony, przez, które panuje głód.
Wodę wykorzystujemy na dwa sposoby. Pierwszy to ten, kiedy czerpiemy wodę ze zbiorników. Do drugiego sposobu należy transport wodny, rekreacja i elektrownie wodne.
W krajach uprzemysłowionych przemysł i energetyka zużywa wielkie ilości wody, np.:
- USA, do produkcji samochodu wykorzystuje się 38 tys. Litrów
- Kanada, 180 tys. litrów wody potrzebne jest do produkcji tony papieru gazetowego.
- Wielka Brytania, 76% całej zużytej tam wody pochłania przemysł
Wielkie ilości wody potrzebne są do produkcji energii. W elektrowniach wodnych spadający strumień porusza się turbinami generatorów zamieniających energię mechaniczną na elektroniczną. Przykładami państw, gdzie elektrownie dostarczają energię elektryczną są:
- Kanada, która dostarcza 66% dostarczanej energii
- Norwegia, w której 99% energii dostarczają właśnie elektrownie wodne.
7 3 7