Zadanie nr 1
Wyjasnij w jaki sposób doszło do utworzenia:
a) Grzyba skalnego
b) Bruku deflacyjnego

Zadanie nr 2
Na podstawie poniższych opisów rozpoznaj pustynie i podaj ich nazwy.
a) Pustynia ta ciagnie sie przez 1000 km - od południowej granicy Peru w głąb północnego Chile. Jej połozenie miedzy Pacyfikiem i Andami decyduje o tym, że jest uważna przez klimatologów za najbardziej suche miejsce na Ziemi. Na obszarze tej pustyni wystepuja miejsca, na których nigdy nie odnotowano opadów deszczu.
...............................

b) Jest najbardziej zróznicowana biologicznie i najprawdopodobniej najsatrszą pustynia na swiecie. Rozciaga sie na przestrzeni około 1300km wzdłuż wybrzeża Atlantyku, w południowo - zachodniej Afryce. Wpółnocnej części tej pustyni znajduja sie równiny żwirowo-gruzowe, natomiast w południowej - wydmy.
................................

Z góry Dzieki ;******

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-05T16:17:55+01:00
1. a) Grzyb skalny powstał w wyniku korazji - procesu polegającego na niszczeniu powierzchni skalnej przez uderzające w nią ziarna piasku i okruchy skalne.
1. b) Bruk deflacyjny to warstwa większych fragmentów skalnych powstałych wskutek wywiania przez wiatr drobniejszego materiału.

2. a) Atakama,
2. b) Namib.
26 4 26
2010-03-05T16:19:54+01:00
A)
powstaje wskutek niszczenia przez strumień unoszonego wiatrem piasku wychodni starszego podłoża; najintensywniej niszczona jest część przy podstawie, stąd kształt grzyb skalny.

B) Powstaje na terenach zbudowanych ze skał różnoziarnistych na skutek wywiewania materiału drobniejszego. Bruk deflacyjny pokrywa pustynie kamieniste.


A tego 2 przykro mi ale nie wiem....
3 2 3