Proszę napisać rozprawkę na któryś z podanych tematów niżej. Co najmniej 2 strony A4 czyli 4 strony zeszytowe i tego się proszę trzymać ma być tyle jak będzie mniej będę usuwać! Nie może być z neta!!! Punków dużo więc proszę o efektywną pracę ;* :)

1. Człowiekowi najbardziej potrzebny jest drugi człowiek. Odnieś się do tej tezy i uzasadnij swoją opinię przywołując przykłady z życia i literatury.

2. Arcydzieł czas nie niszczy-czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

3.Współczesna szkoła- nudna czy atrakcyjna dla ucznia ?

Życzę powodzenia ta ROZPRAWKA jest mi potrzebna na 15.03.2010 r. :)))
Pa!:*

1

Odpowiedzi

2013-02-16T20:23:41+01:00


Moim zdaniem " Człowiekowi potrzebny jest drugi czlowiek " ponieważ to własnie wtedy mamy możliwość, aby oprzeć się na czyjmś ramieniu. W chwilach zwatpienia i smutku, poczuć bliskość drugiej osoby i mieć świadomość, że możemy na kogoś liczyć i nie jesteśmy na świecie sami. Aby potwierdzić sluszność swojej tezy, podam w tej chwili kilka argumentów.
Jako przyklad mogę tutaj podać Ebenezera Scrooge z lektury "Opowiesc Wigilijna" , który na początku był czlowiekiem zamkniętym w sobie. Ponad wszystko kochał pieniądze. Nie pragnał on kontaktu z innymi ludźmi, a nawet unikał swojego siostrzeńca. Jednak, kiedy nastąpiła w nim przemiana, to zrozumiał on, że człowiekowi potrzebny jest drugi człowiek. Jego postępowanie względem innych ludzi zmieniło się diametrialnie. Skąpiec nagle dostrzegl, że w życiu nie tylko pieniadze są ważne, ale przede wszystkim miłość i troska o drugiego czlowieka.
Kolejnym przykladem może być Staś i Nel z utworu "W pustyni i w puszczy". Podczas wielu niebezpiecznych przygód mala przyjaciółka Stasia bardzo chorowała i to na chłopcu spoczął obowiązek opieki nad dziewczynką. Nel potrzebowała wsparcia i pomocy drugiego człowieka, a Staś robił wszystko, aby zapewnić jak najlepszą opiekę. Troszczył się o nią i martwił, ale cały czas był przy niej i to dodawalo jej sił. Gdyby dziewczynką nikt się nie zajmował, nie troszczył, to z pewnością byłoby jej bardzo ciężko i nie wiadomo jak zakończyłyby się jej losy.
Następny przykład potwierdzajacy moją tezę są starsi ludzie, którzy z racji swojego wieku nie radzą sobie z problemami dnia codziennego. Osoby starsze nie mają już takiej kondycji fizycznej jak w młodym wieku, często poruszają się o kulach. Będąc niedołężnym człowiek potrzebuje drugiego człowieka. Ktoś z bliskich znajomych czy sąsiadów może pomóc takiej osobie przynieść zakupy czy pójść do apteki. Ale najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu, ponieważ starsi ludzie często czują się odrzuceni, samotni i niechciani. Im w szczególności potrzebny jest drugi człowiek.
Uważam, iż uczeń to też człowiek i  potrzebuje on drugiego człowieka. Dziecko ma zwykle wiele problemów w szkole czy poza nią.  Często kłóci się z nauczycielami, poniewaz uważa, że są oni niesprawiedliwi. Popada w konflikt z rówieśnikami. Nauka sprawia mu trudności. Te i wiele innych problemów sprawia, że potrzebuje on bliskości drugiego człowieka. Sam ze swoimi kłopotami nie zawsze moze sobie poradzić. Zwykle w takich momentach najbardziej pomocną osobą jest mama, która wskaże właścwy kierunek, pocieszy i doda otuchy. To dzięki jej miłości i pogodzie ducha młoda osoba może odzyskac równowagę.
Sądzę, że następną osobą, która jest nam potrzebna jest nasz przyjaciel. To właśnie z drugim czlowiekiem możemy się podzielić swoimi radościami i troskami dnia codziengo. A w chwilach zwątpienia lub smutku mamy kogoś z kim możemy szczerze porozmawiać. Bez osoby godnej zaufania trudno nam by było zwierzać się ze swoich sekretów, a takiego czlowieka potrzebujemy, ponieważ wtedy czujemy się komuś potrzebni.
Moim zdaniem czlowiekowi potrzebny jest drugi człowiek, bo dzięki niemu czujemy wsparcie, opiekę i miłość, a swoimi argumentami obroniam tezę, którą postawiłam na wstępie.