Odpowiedzi

2010-03-05T16:55:57+01:00
Opis tygrysa rzecznego

- zwierzęta te nie są płochliwe, ale liczba ich jest zatrważająco mała. Powodem tego jest długi cykl rozwoju tygrysa i mała liczba potomstwa. Tygrysy rzeczne żywią się rybami, ale takż roślinami rzecznymi. Mogą być groźne nawet dla człowieka. Znane są dwa przypadki, gdy tygrys rzeczny zagryzł człowieka. Zamiast zębów mają dwie listwy rogowe - podobnie jak ptaki. Ich kończyny przednie i tylne w toku ewolucji przbrały kształt płetw. Dzięki temu tygrysy mogą sprawnie poruszać się w wodzie. Zwykle mają czarne lub szare ubarwienie w paski, podobnego kształtu jak np. tygrysy bengalskie. Ogólnie przyjmuje się, że w toku ewolucji tygrys rzeczny wtórnie przystosował się do życia w wodzie, a jego najbliższym krewnym był tygrys szablozębny. Świadczyć o tym mogą na przykład odstające kły. Ogon tygrysa wybitnie świadczy o jego przystosowaniu do wody i prądu, czyli środowiska charakterystycznego dla rzeki. Chociaż istnienie tygrysa już dawno zostało naukowo potwierdzone, jest to temat omijany w podręcznikach do biologii. Są to zwierzęta bardzo groźne i zagadkowe. Jeszcze nigdy nie udało się zrobić wyraźnego zdjęcia temu okazowi. Zamieszkuje on środowiska nie dostępne dla fotografów. Chociaż dysponujemy kilkunastoma fotografiami z niezależnych źródeł, nie są one warte umieszczania w Internecie. Inaczej natomiast przedstawia się sprawa ze szkicami Jędrzeja Psa , który ma w swej galerii wiele rysunków prawie wszystkich gatunków zwierząt rzecznych i nie tylko. Nie pominął tu także tygrysa rzecznego.
3 2 3
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-05T16:57:57+01:00
Największy z żyjących współcześnieczterech wielkich, ryczących kotów z rodzaju Panthera, jeden z największych drapieżników lądowych – wielkością ustępuje jedynie niektórym niedźwiedziom. Dorosłe samce osiągają ponad 300 kg masy ciała przy ponad 3 m całkowitej długości. Doskonale skacze, bardzo dobrze pływa, poluje zwykle samotnie. Dawniej liczny w całej Azji, zawsze budzący grozę, stał się obiektem polowań dla sportu, pieniędzy lub w odwecie – z powodu zagrożenia, jakie stanowi dla ludzi i zwierząt hodowlanych. Wytępiony w wielu regionach, zagrożony wyginięciem, został objęty programami ochrony. Największa dzika populacja żyje w Indiach. W niektórych regionach Indii tygrysy są uważane za zwierzęta święte.

Obecnie większość zoologów zgadza się z przynależnością tygrysa do tego właśnie rodzaju. Dokładniej przeprowadzone badania anatomiczne wykazały jednak, że tygrys może być blisko spokrewniony z panterą mglistą. Przynależność rodzajowa tego kota jest więc niepewna. Obecnie prowadzone są szczegółowe badania anatomiczne, genetyczne oraz molekularne, których celem jest ustalenie relacji pokrewieństwa pomiędzy przedstawicielami Pantheriinae.

38 4 38