Odpowiedzi

2010-03-05T18:05:50+01:00

Mit o początku świata


Na początku był Chaos. Z Chaosu wyłonili się pierwsi bogowie: Uranos - Niebo i Gaja - Ziemia. Mieli oni dzieci, lecz Uranos strącał je wszystkie do Tartaru, bowiem nie mógł znieść ich potworności. Zrozpaczona Gaja namówiła jednego z synów by dokonał zemsty. Kronos mieczem pozbawił ojca męskości.

Rozpoczęło się wtedy królowanie Kronosa, który poślubił swoja siostrę Reję. Bojąc się przepowiedni ojca, że również zginie z ręki syna, bóg pożerał swoje dzieci tuż po narodzeniu.

Jednak Reja nie mogła się z tym pogodzić i kiedy urodził się Zeus, dała Kronosowi wielki kamień owinięty w pieluszki. Kronos połknął go, niczego nie podejrzewając. Niemowlę ukryto na Krecie, gdzie wychowywało się pod opieką nimf górskich i kozy Amaltei.

Kiedy Zeus dorósł, obalił Kronosa i oswobodził ukrytych w jego wnętrznościach braci i siostry. Bogowie podzielili się władzą, za siedzibę obrali Olimp i wiedli boskie życie, kłócąc się i kochając oraz bacznie obserwując ludzi.
2010-03-05T18:11:30+01:00
MIt O DEMETER I KORZE

Demeter - bogini plonów i płodności pozostawiła pewnego swoją córkę - Korę pod opiką leśnych nimf - ostrzegając ją by nie zrywała narcyzu.
Kora zachwycona pięknem tego kwiata mimo zastzreżeń uległa i zerwała go.
Wtedy zabral ją pod swoją władzę , bo takie były zasady - gdy ktoś zerwie narcyza zostaje pod władzą Hadesa - Króla podziemi, świata umarłych.
Po powrocie Demeter załamana popadla w depresje. Wraz z jej smutkiem świat stracił barwy. Kwiaty zwiędły i uschły. Gdy Zeus zobaczył co sie dzieje ze światem. Poprosił Hadesa by uwolnił Kore. Ten zgodził się pod jednym warunkiem: co roku zabiera kore do siebie. Radość córki i matki nie miała granic. Gdy co roku Hades zabiera Demeter cały świat znów "umiera". Wtedy mówimy że nastaje jesień. Gdy Kora wraca to Demeter sie cieszy i caly świat rozkwita. (wiosna)