Odpowiedzi

2010-03-05T18:28:13+01:00
[Akk.] Spowiedź święta jest to wyznanie przed kapłanem wszystkich grzechów ciężkich, których penitent jeszcze nie wyznał, a które przypomniał sobie po starannym zbadaniu swego sumienia. Msza Św. jest najwyższym szczytem religii czyli stosunku człowieka z Bogiem. Zaczyna się w tym stosunku od wiary i od modlitwy a kończy się na ofierze. Ofiara jednak by i najszczersza, jest w oczach Bożych bezwartościowa, i dlatego sam Pan Jezus w imieniu naszym składa ofiarę z samego Siebie we Mszy św. Bogu Ojcu, w której my wszyscy uczestniczymy, kiedy jesteśmy na Mszy św.
[Akk.]Sumienie jest to wewnętrzne sumienie pozwalające rozróżniać dobro i zło, a także oceniać postępowanie własne i innych ludzi. W spowiedzi wyznajemy swoje grzechy, aby oczyścić swoje sumienie oraz duszę. Wyznajemy też mocne postanowienie poprawy, czyli przyrzekamy Bogu, że zmienimy się na lepsze i nie będziemy popełniać tego samego grzechu. We mszy świętej powinniśmy się skopić na ofierze Chrystusa, żyć według jego zasad.
[Akk.] Msza Święta i spowiedź służą do kształtowania sumienia. Wiemy co jest dobre, a co złe. Dlatego powinniśmy często się spowiadać i robić sobie rachunek sumienia- bo on w kształtowaniu sumienia jest najważniejszy.