Potrzebuję list z zaproszeniem na moje urodziny po angielsku. W treści muszą byc: gdzie to się odbędzie,kiedy,o której godzinie,co na tym przyjęciu będzie(jedzenie,picie,zabawy,muzyka itp.),co muszę przygotowac,spytac się tej osoby którą zapraszam czy przyjdzie i czy mi pomoże w przygotowaniach i żeby do mnie zadzwonila. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ sama już nie daję rady.;)

1

Odpowiedzi

2010-03-05T18:18:03+01:00

Dear Sara
Dear Sara,

I'm sorry that I haven't written for so long but I had a lot of duties in school and at home. You know that this May I'm going to pass my matriculation exam and all my free time I spend on learning - it's terrible but I know that if I want to pass my matriculation exam I have to learn a lot.
How about you? What about your work? Did you find a good one? Did you pass your driving test? You wrote me that you were preparing for it so I hope you passed. I am writing because I would like to invite you to my birthday party on 20th of May in Raddison Hotel. There will be a lot of our friends that we met last summer! I hope you'll come, enjoy it and have fun! Please answer my letter!
Take care,
Kisses,
XYZ