Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-05T19:30:51+01:00
* surowce do produkcji mebli i materiałów budowlanych .
* wykorzystywanie w przemyśle farmaceutycznym.
* na terenach górzystych zapobiegają osuwaniu się ziemi i lawinom.
* niektóre rośliny szpilkowe wykorzystywane są do umacniania wydm.
* są hodowane jako rośliny ozdobne.

miałam to ostatnio ; dd a jestem na bio.chemie. ; dd
1 2 1
2010-03-05T19:34:01+01:00
Rośliny nasienne to największa gromada roślin. Mają korzenie, łodygę, liście oraz kwiaty, z których rozwijają się owoce, a w nich nasiona. Wśród roślin tych rozróżniamy nagonasienne i okrytonasienne.
Nagonasienne to rośliny drzewne, przeważnie z liśćmi w kształcie igieł( czyli owocem jest szyszka). Okrytonasienne mają kwiaty o różnych kształtach. Rośliny nasienne mają duże znaczenie we współczesnym świecie. Jako producenci wytwarzający materię organiczną są podstawą wszystkich przemian w ekosystemach lądowych. Tlen w atmosferze jest producentem fotosyntezy i to właśnie nasienne są jednymi z głównych jego producentów. Nasze ubrania (np. z bawełny) meble, papier są pochodzenia roślinnego. Są też ważnym składnikiem naszej diety oraz stanowią pożywienie zwierząt hodowlanych. Są głównym źródłem pokarmu ludzi jak i zwierząt. Produkuje się z nich lekarstwa i używki
( narkotyki i sterydy). Rośliny nasienne tworzą też piękno krajobrazów dostarczając nam wrażeń w podziwianiu krajobrazu.
Rośliny nasienne mają również ogromne znaczenie w obiegu materii w przyrodzie, ze względu na to, że wytwarzają węglowodany, tłuszcze, białka, i uwalniają duże ilości tlenu. Wiele roślin nasiennych zaczęto uprawiać i hodować. Rośliny nasienne zajmują w akwarystyce ważne miejsce, gdyż są największą grupą roślin wodnych. Dzielą się na wiele rodzin, rodzajów i gatunków.
1 4 1