Odpowiedzi

2010-03-05T20:04:17+01:00
Motyw rostania - żal mi cie
motyw śmierci - loool
motyw wojny - żal.com .pl
18 4 18
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-05T20:09:02+01:00
Ziele na kraterze - Motyw rozstania:
Przychodzi po długich latach spędzonych razem i to spędzonych szczęśliwie. Wspólne zabawy i wyprawy wakacyjne mocno kontrastowały z koniecznością życia osobno. Najpierw, tuż po maturze, Marta i Krysia zwiedzają Europę. Później z kolei Marta podejmuje dalszą naukę w Szwajcarii, a jej siostra odbywa praktykę rolną.

Jednak początkiem rozstania naprawdę trudnego i poważnego jest wybuch drugiej wojny światowej. Melchior pracuje jako reporter poza Polską. Marta udaje się do Stanów Zjednoczonych. Krysia ginie w powstaniu. Ich ostatnim wspólnym spotkaniem był moment tuż po wybuchu wojny.

Ziele na kraterze - Motyw śmierci:
Przerywa wszystko, zakłóca nie tylko spokój, ale też naturalny rytm życia. Budzi bunt, rozpacz, żal i tęsknotę. W czasie wojny ludzie ginęli na każdym kroku. Ktoś powiedział, że można zrozumieć i ogarnąć tylko niewielką ilość ofiar.

Zupełnie inny wymiar ma śmierć konkretnej, jednostkowej postaci. Takiej, która była czyjąś córką i siostrą. Krysia, której czytelnik towarzyszy od chwili jej narodzin, zdążyła przyzwyczaić go do siebie. Jej odejście budzi więc szczególny smutek i sprzeciw.

Ziele na kraterze - Motyw wojny:
Ma tu wymiar bardzo osobisty, wpływa przede wszystkim na losy Wańkowiczów, powodując długą nieobecność ojca, wyjazd Marty i śmierć Krysi. Zakończyła szczęśliwy okres w życiu rodziny, na zawsze odbierając jednego z jej członków.
4 4 4