Odpowiedzi

2009-10-23T18:39:47+02:00


1. Prometeusz | x
2.

Jest to motyw klasyczny, związany z mityczną postacią Prometeusza, który dla dobra ludzi zbuntował się przeciw woli bogów i wykradł z Olimpu ogień, dający ludziom ciepło i możliwość przyrządzania potraw oraz odstraszający dzikie zwierzęta. Za swój czyn poniósł srogą karę — na rozkaz Zeusa został przykuty do skał Kaukazu i skazany na wieczne cierpienie (codziennie sęp wyżerał mu wątrobę, która wciąż na nowo odrastała, by męka mogła się powtarzać). Jest symbolem poświęcenia na rzecz ludzkości. Motyw ten był chętnie wykorzystywany przez romantyków, ulegając niekiedy trawestacjom, jak u Słowackiego w Grobie Agamemnona. W wierszu tym podmiot liryczny oskarża swych rodaków o lenistwo duchowo-intelektualne, twierdząc, że to, co ulega cyklicznemu unicestwieniu (jak wątroba Prometeusza) to rozum („mózgi”) cierpiącego narodu.
1 5 1
2009-10-23T18:52:49+02:00
Jestem tytanem, twórcą rodu ludzkiego - ulepiłem człowieka z gliny pomieszanej z łzami a dusze dałem mu z ognia niebieskiego, którego parę iskier ukradłem z rydwanu słońca. Człowiek ten był słaby i bezbronny wobec potęgi przyrody, której nie rozumiał. Wykradł bogom Olimpu ogień i nauczyłem człowieka używania go. Zeus namówił bogów do stworzenia pięknej i urokliwej Pandory, nazwanej tak, gdyż była darem dla ludzi. Otrzymała ona bardzo szczelnie zamkniętą puszkę. Pandora została podstawiona pod mój dom, ale ja nie przyjąłem jej i nakazałem odesłać. Jeden z moich lekkomyślnych braci, Epimeteusz, poślubił tę kobietę. Wkrótce Pandora namówiła go do otworzenia tej puszki. Na świat wydostały się wszystkie smutki, choroby, zbrodnie.
Chcąc się zemścić na bogach zabiłem woła i podzieliłem go na części ( za puszke Pandory). Jedną częśćcią było mięso owinięte w skóry, a drugą kości owinięte w tłuszcz. Zeus wybrał gorszy wór z kośćmi, tłuszczem. Zgodnie z umową (między Zeusem a mną) ludzie mają składać bogom tłuszcz i kości. Władca Olimpu ukarał mnie, przykuwając mnie do skał Kaukazu. Samotny cierpiałem katusze, podczas gdy przylatywał orzeł, który wyjadał wątrobę, która każdej nocy odrastała mi.
:)
1 5 1