Odpowiedzi

2010-03-05T20:22:52+01:00
Ciała stałe:
-trudno zmienić kształt,
-są twarde,
-mają swoją objętość,
-przewodzą ciepło,
-przewodzą prąd elektryczny,
-rozpadają się na małe kawałeczki.
4 3 4
2010-03-05T20:23:05+01:00
Rozszerzalność temperaturowa - ciala pod wplywem temperatury rozszerzaja sie.

temperatura topnieniowa - temperatura przy ktorej cialo przechodzi ze stanu stalego w ciekly - dla wody 0 stopni

2. Wymień cechy ciał stałych - maja czasteczki położone blisko siebie i czesto sa kruche
2 1 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-05T20:25:01+01:00
1)Rozszerzalność temperaturowa ciał stałych jest zjawiskiem polegającym na wzroście objętości ciała wraz ze wzrostem temperatury. Wydłużenie jednego metra substancji przy wzroście temperatury o 100 C. Celem mikroskopowego wyjaśnienia rozszerzalności cieplnej ciał stałych przyjrzyj się wykresowi zależności potencjalnej energii oddziaływania między cząsteczkami w zależności od ich odległości . Gdyby atomy były nieruchome w węzłach sieci, czyli gdyby ich energia kinetyczna równa była zeru, wtedy zawsze znajdowałyby się w odległości odpowiadającej minimalnej wartości energii potencjalnej.

Temperatura topnienia – temperatura, w której kryształ zamienia się w ciecz. Jest to też najwyższa możliwa temperatura, w której może rozpocząć się krystalizacja tej substancji. Krystalizacja zachodzi jednak często przy niższej temperaturze niż temperatura topnienia, co zależy od wielu czynników, np. obecności zarodków krystalizacji, tempa schładzania czy ciśnienia.

2)Ciała stałe wyróżniają się uporządkowanym układem atomów (cząstek), które budują trwałą konstrukcję, która nazywa się sieć krystaliczna. Uporządkowanie polega na periodycznym powtarzaniu się w trzech kierunkach układu współrzędnych głównego modelu przestrzennego, który nazywany jest komórką elementarną kryształu.
2 5 2