Odpowiedz na pytania do tekstu źródłowego. Nie rozpisuj się!. Max 2-3 zdania na pytanie.
"Po czym spina ognistego rumaka, któremu żaden inny nie dorówna w biegu. Nieznajomy celuje we wszystkich ćwiczeniach, albowiem uczył się ich od pacholęcia. Percewal patrzy nań z upodobaniem i śledzi okiem każdy z jego ruchów [...].
-Przyjacielu, czy potrafisz tak składać kopią i tarczą i tak prowadzić konia?
-Ach, panie, chciałbym bardzo.
-Komu trud niestraszny [...] ten może wdrożyć się w to, czego nie umie. Wszelkie rzemiosło wymaga wysiłku, męstwa i wytrwania: kto posiędzie te trzy zalety, dla tego nie ma rzeczy niemożliwych. [...]
Za czym zacny pan każe mu wskoczyć na koń. I oto Percewal rusza, dzierżąc kopię i tarczę tak zręcznie, jakby całe życie pędził na wojnach i turniejach, i jakby świat zwędrował szukając bitew i przygód. [...] Po naukach nieznajomy pasuje Percewała na rycerza:
Zacny pan bierze miecz, przypina mu go i daje mu pocałowanie.
-Daję ci miecz - powiada - przyjmuję cię oto do stanu rycerskiego, który nie uznaje żadnej podłości. Pamiętaj o tym, miły bracie, że kiedy przyjdzie ci walczyć, a pokonany przeciwnik błagać będzie o życie, daruj mu je [...] Bacz, byś nie mówił za wiele; temu, co nie umie trzymać języka za zębami, nieraz wymknie się słówko obmowy [...] Inna prośba: jeśli spotkasz męża albo białogłowę, panią albo pannę w strapieniu z braku dobrej rady - jeśli tylko możesz, służ im radą. I na koniec ważne zalecenie: spiesz rad do kościoła błagać Stwórcę wszelkiego stworzenia, aby miał litość nad twą duszą i zachował cię na tym świecie jako wiernego chrześcijanina".
1. Co musiał umieć rycerz?
2. Wymień elementy uzbrojenia rycerza opisane w tekście.
3. Jak powinien postępować rycerz?
4. Do czego odnoszą się wskazania, które otrzymał Percewal?

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-05T21:15:38+01:00
1) Musiał sprawnie posługiwać się kopią i tarczą, jeździć na koniu.
2) Kopia, tarcza, miecz.
3) Powinien postępować honorowo, darowywać życie błagającemu przegranemu, być powściągliwym rozmówcą, pomagać innym ludziom, być wiernym i pobożnym chrześcijaninem.
4) Odnoszą się do prawidłowego zachowania mężczyzn mianowanych na rycerzy.
31 4 31
2010-03-05T23:21:14+01:00
1) Rycerz musiał dobrze władać kopią i tarczą, a także jeździć konno.
2) Kopia, tarcza, miecz.
3) Powinien być dobry, pomagać innym, być honorowy, a przede wszystkim wierzący.
4) Do zachowania prawdziwego rycerza, a także każdego mężczyzny.
8 3 8