Odległość miedzy Górkami Dolnymi,a Dołkami Górnymi wynosi 20 km. W tych miejscowościa mieszkają dwaj przyjaciele, jeden w Górkach Dolnych, a drugi w Dołkach Górnych. Dwaj przyjaciele wychodzą na spotkanie ze sobą w tej samej chwili. Obaj ida z tą samą predkością 5 km/h. Na czapce jednego z piechurów siedzi mucha. W chwili gdy on rusza, mucha także startuje i leci do drugiego z prędkością 13 km/h. Dolatuje, zawraca i leci do pierwszego, po czym zawraca i leci do drugiego. Mucha lata w tę i z powrotemtak długo, aż przyjaciele się spotykają, po czym siada na czapce jednego z nich i odpoczywa. Jaką drogę pokona mucha? Proszę o rozwiązanie z wytłumaczeniem samy wynik mi nie potzrebny

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-05T21:12:03+01:00
Znamy prędkość muchy no to wystarczy znać całkowity czas ruchu muchy a wtedy poznamy całkowitą drogę którą pokonała.
Zauważmy, że mucha startuje dokładnie w tym samym czasie co startują dwaj przyjaciele i kończy swój lot dokładnie w chwili gdy dwaj przyjaciele kończą swój ruch. Z tego wniosek, że mucha poruszała się dokładnie tyle samo czasu ile dwaj przyjaciele.
No to posłużymy się przyjaciółmi do wyznaczenia czasu ruchu muchy.
Każdy idzie 5km/h. Każdy z nich musi przejść 10 km(żeby dojść do połowy) No to pewnie każdy z nich będzie szedł dwie godziny, a jak już wcześniej ustaliliśmy-mucha również.
2 godziny z prędkością 13km/h....
To pewnie 26 km przeleciała....