Napisz sprawozdanie z "kamieni na szaniec" a dokładnie z akcji pod arsenałem
Nie kopiujcie z netu bo pani sprawdza a i jeszcze jedno prosiła bym o przesłanie tego na gg 20305891 to jest mój nr wole na gg poniewaz pani kazda prace sprawdza
dziekuje za rozwiazanie
daje naj
to pilne

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-05T22:23:26+01:00
Rudy został aresztowany przez gestapowców.Trafił do więzienia na Pawiak, koledzy z szarych szeregów postanowili go odbić organizując Akcję pod Arsenałem.
Była godzina 17.Na skrzyżowaniu ulic: Bielańskiej i Długiej. Jak w każdy dzień znajdowało się tam kilku przechodniów i gestapowców. Rozstawieni na swoich pozycjach żołnierze szarych szeregów byli prawie nie zauważalni.
Nagle jeden z mężczyzn na ulicy ściąga kapelusz i zaczyna nim wymachiwać. Orsza daje sygnał do rozpoczęcia akcji. Po chwili zza rogu wyjeżdza karetka gestapowców. Kierowca skręca w boczną uliczkę, a przygotowani żołnierze blokują mu drogę, obrzucając samochód butelkami z benzyną. Pojazd staje w płomieniach.
Wyskakują z niego gestapowcy. Strzelanina. Zośka otwiera drzwi furgonetki. Więźniowie uciekają. "Jest Rudy"-rozlega się okrzyk.Partyzańci wyciągają pobitego przyjaciela z samochodu, po czym uciekają z miejsca zdarzenia podstawionymi wcześniej autami.Na ulicy trupy pięciu Niemieckich żołnierzy.
Akcja zakończyła się pomyślnie. Odbito Rudego oraz 25 innych więźniów. Niestety w wyniku licznych obrażeń Rudy zmarł, podobnie jak Alek, który został postrzelony w kotłującej walce. Zdarzenie to ukazało odwagę i poświęcenie żołnierzy Szarych Szeregów.