Mam napisać wypracowanie maturalne tzn. muszę zanalizować tekst. To jest temat:
Jana Kochanowskiego spór z filozofią stoicką. W rozważaniach odwołaj się do wniosków z analizy Trenu IX i innych wybranych utworów z tego cyklu. W załączniku jest tren IX. I to musi być przynajmniej na stronę A4. Proszę pomóżcie tylko nie z neta . PILNE!!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-05T22:46:27+01:00
Spór Jana Kochanowskiego z filozofią stoicka,wyraźnie się zaznacza w "Trenach",które to poeta pisał udreczony,po śmierci swej ukochanej córeczki Urszulki,która nim jeszcze poznała świat,musiała z niego odejść.
Poeta,który głosił do niedawna,że mądrość to recepta na wszelkie frasunki,jest niewystarczająca,do tego by móc ukoić jego cierpienia.Zachowanie dystansu wobec nieszczęść i wielkich radości można osiągnąć drogą rozumną,nie należy ulegać emocjom,bowiem sprawia to,że człowiek przestaje być wolny w pełni.Poeta czuje się zrzucony ze stopni owej mądrości okazując się tym samym być takim jak zwykli,prości ludzie.
Kryzys poglądów i wiary osiąga szczyt w Trenie XI,w którym poeta stwierdza,że w sprawy ludzkie wmieszany jest potęzny wróg-szatan,złe fatum.
Człowiek nawet gdyby poznał Boze tajemnice,nie jest w stanie ich pojąć.
Żal jaki ogarnia poetę sprawia,że nie wie co ma czynić,nie panuje nad uczuciami,już nie potrafi kierować się rozsądkiem.
Zwrotnym punktem jest Tren XIX,w którym Kochanowski po ujrzeniu matki i córki we śnie powoli powraca do równowagi emocjonalnej.
Wszystko to co usłyszał w tym śnie,pozwala mu na powrót zaufać Bogu,wrócić do tego co wyznawał przed śmiercia córki.
Ludzie nie tylko powinni się radowac,ale również umieć przyjmować smutek,rozpacz,jako coś co jest naturalne.
3 1 3