Odpowiedzi

2010-03-05T23:08:06+01:00
1) Zgodnie z definicją ekspertów "Astma oskrzelowa jest przewlekłym procesem zapalnym dróg oddechowych, w którym bierze udział wiele komórek i mediatorów. Proces zapalny prowadzi do nadreaktywności dróg oddechowych, czego wynikiem są nawracające epizody świszczącego oddechu, duszności, ucisku w klatce piersiowej i kaszlu, występujące zwłaszcza w nocy lub we wczesnych godzinach rannych. Objawom tym towarzyszy uogólnione, ale zmienne ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, które zwykle jest odwracalne spontanicznie lub pod wpływem leczenia".

2)Pylica płuc – przewlekła choroba układu oddechowego, wywołana długotrwałym wdychaniem pyłów. Charakteryzuje się występowaniem przewlekłego zapalenia oskrzeli i postępowej rozedmy płuc, z czasem dochodzi do powstania serca płucnego i niewydolności krążenia.

Dotyczy ona grupy osób narażonych na wdychanie różnych pyłów np. pył węglowy powoduje pylicę węglową. Długotrwałe narażenie organizmu prowadzi do zmiany w obrębie tkanki płucnej, czego konsekwencją jest niewydolność oddechowa.

Pylica jest zaliczana do chorób zawodowych, mają z nią problemy np. górnicy.

http://www.bryk.pl/teksty/liceum/biologia/cz%C5%82owiek/9922-uk%C5%82ad_oddechowy_higiena_i_choroby.html

Tu znajdziesz nowotwory:)
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-05T23:10:45+01:00
Astma - choroba układu oddechowego powodująca ostra duszność.wyróżniamy astme oskrzelową , sercową.
Pylica - przewlekła choroba układu oddechowego, wywołana długotrwałym wdychaniem pyłów. Charakteryzuje się występowaniem przewlekłego zapalenia oskrzeli i postępowej rozedmy płuc, z czasem dochodzi do powstania serca płucnego i niewydolności krążenia.Dotyczy osób narażonych na wdychanie różnych pyłów ( palacze, górnicy itp.)

Nowotwory dróg oddechowych:
- rak płuc
Higiena układu oddechowego:
- niepalenie tytoniu i nieprzebywanie w obecności osób palących
- zapobieganie chorobom
- uprawianie sportów
- zdrowe odżywianie się
- unikanie osób chorych
Nie jestem pewna czy to jest dobrze wykonane:)Mimo to sądzę ze choc troszkę pomogłam.:)