Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-06T11:27:08+01:00
Przemysł paliwowo-energetyczny, obejmuje gałęzie przemysłu przetwórczego, zajmujące się eksploatacją i przetwórstwem surowców energetycznych, stanowiących podstawę rozwoju gospodarczego.

Przemysł paliwowo-energetyczny obejmuje: kopalnie surowców energetycznych (węgla kamiennego i węgla brunatnego, ropy naftowej, gazu ziemnego, torfu), zakłady zajmujące się wytwarzaniem i wstępną obróbką paliw jak: koksownie, gazownie, gazoliniarnie, zakłady brykietowania miału węglowego i torfu oraz zakłady produkujące energię elektryczną (elektrownie cieplne, wodne, atomowe, wiatrowe, słoneczne).

Grupę światowych potentatów produkujących paliwa energetyczne tworzą: Chiny, USA, Kanada, Rosja, Arabia Saudyjska, Iran, Indie, Wenezuela, Meksyk, Nigeria, Australia, Czechy, Słowacja i Polska, natomiast do głównych krajów produkujących energię elektryczną należą: USA, Rosja, Japonia, Chiny, Niemcy, Kanada i Francja.

W Polsce silnie rozwinięta jest eksploatacja bogatych zasobów węgla kamiennego, która koncentruje się głównie na obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, a także w Zagłębiu Dolnośląskim i Lubelskim Zagłębiu Węglowym, oraz zasobów węgla brunatnego (Bełchatów, Bogatynia, Konin, Turek).

Znacznie mniejszą rolę odgrywa eksploatacja ropy naftowej (okolice Krosna i Jasła, Kamień Pomorski, platformy na Morzu Bałtyckim) i gazu ziemnego (okolice Przemyśla i Sanoka, Garki, Załęcze).

Produkcja energii elektrycznej opiera się przede wszystkim na elektrowniach cieplnych (Bełchatów, Kozienice, Konin, Turoszów, Jaworzno, Rybnik, Dolna Odra, Adamów, Połaniec) i w bardzo niewielkim stopniu na elektrowniach wodnych (Porąbka, Żarnowiec, Żydowo, Solina).
2010-03-06T12:15:34+01:00
Z pewnością nikt nie wyobraża sobie współczesnego swiata bez samochodow samolotow statkow i innych maszyn napedzanych paliwem stworzonym z ropy naftowej.
Przemysł naftowo-energetyczny podzielony jest na wiele czynników.
Zanim będziemy mogli na stacji benzynowej nalać benzyny lub oleju do naszego samochodu wiele osob musi zapracowac na to abyśmy mieli co nalać.
Proces ten zaczyna się od oszacowania przez ekspertow gdzie ropa jest.
Następnie Rusza budowa maszyn i odwiertow do wydobycia zloza.
Ropa wydobywana jest transportowana rurociagami statkami lub nawet samolotami i helikopterami w przypadku platform wiertniczych.
Nastepnie w gabryce nastepuje bardzio skomplikowany proces. w wyniku ktorego powstaje gaz olej asfalt oraz benzyna. wtedy odbywa sie transport do Centralnych Punktow naftowych i mamy co wlac.