Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-06T13:22:04+01:00
W pierwszej części możemy zauważyć opis tonącego okrętu, klimat grozy osiągnięty jest przez użycie odpowiednich środków stylistycznych. Podmiot liryczny używa między innymi epitetów („trwożna gromada”, „szum zawiei”, „krwawo zachodzi”). Ku jeszcze większemu spotęgowaniu nastroju opisywanego zdarzenia, użyte zostają także wyrazy dźwiękonaśladowcze („złowieszcze jęki”), poza tym także metafory („Słońce krwawo zachodzi”). Poprzez ostatnie dwa wersy zwrotki pierwszej autor podkreśla dramaturgię wydarzeń. Z kolei dynamizm uzyskuje przez użycie wyliczeń oraz równoważników zdań. Zwrotka druga to pokaz ogromnej potęgi, mocy, jaką dysponuje otaczająca nas natura.
Druga część w przeciwieństwie do pierwszej zawiera treści refleksyjne. Podmiot liryczny opisuje liczne postawy ludzkie w obliczu zbliżającej się śmierci. Niektórzy „leżą na pół martwi”, oznacza to, że strach zbyt mocno ich sparaliżował, aby mogli się teraz poświęcić jakiejś innej czynności. W przeciwieństwie do nich, inni żegnają się ze swymi bliższymi, ponieważ chcą przeżyć jeszcze jeden, ostatni już uścisk. Pozostali poświęcają swe ostatnie minuty na rozmowę z Bogiem. Być może liczą na to, że taka postawa uratuje ich życie.
Treść ostatniej zwrotki skupia się wokół jednego podróżnego. On, w przeciwieństwie do wyżej wymienionych ludzi, siedzi „w milczeniu na stronie”. Wywnioskować można, że jest nieszczęśliwy, skoro myśli, że „szczęśliwy, kto siły postrada Albo modlić się umie lub ma z kim żegnać”. Jego duszę i ciało ogarnęła rezygnacja, jest gotowy na spotkanie ze śmiercią. Być może jest człowiekiem niewierzącym (skoro modlić się nie umie) oraz samotnym. Jest istotą, którą opuściły już wszelkie nadzieje na przeżycie.
1 3 1