Opisz swoją miejscowość.Wykorzystaj ponizsze pytania jako pomoc.:
Where do you live?
How big is the population?
Do you like living there?Why?
What are the good things?
Do you think your town ?
What are the bad things?
Do you think your town was better or worse ten years ago?
How is it diffrent now?
Do you want to stay in your town or do you want to move away?Why? Moja miejscowoś to Grajewo.Jest koło białegostoku.Nie ma zbyt wielu zabytków.Jedynie stary kościół pt Trójcy Swiętej i stary cmentarz.Lubie swoje miasto chociaż nie chciałabym tam zamieszkać na stałe.Jest niewielkie.Posiada zaledwie 22tysiące mieszkańców. Myśle że to chociaż troche pomogło proszę o jak najszybszą odpowiedź :) z góry dzięki :)

2

Odpowiedzi

2010-03-06T13:23:08+01:00
I live in Grajewo, it is near Bialystok. It has not got a lot of monuments, but there is one. Tjat monument it is old church and also old cemetery. I like my city and I want to stay here, ut no for all life. There live only 22 thousands people.
3 5 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-06T15:23:26+01:00
I live in Grajewo with my family since ( rok urodzenia). My city is near Białystok. In Grajewo live 22 thousand people. In my city isn't many monument. There is old church - Holy three ( nie wiem czy ta trójca będzie dobrze. Wiem tylko, że holy to swięty) and old cmentary. I think my city is better now than 10 year ago. Now Grajewo is more modern. In Grajewo in each city in poland so as holes in ways. (W Grajewie, tak jak w każdym mieście w polsce są dziury w drogach ) I like my city, but I won't stay here forever. In spite of all it place Grajewo where I have been born and I have fostered and I will love it (them) always . (Mimo wszystsko Grajewo to miejsce gdzie się urodziłam i wychowałam i zawsze je będę kochać. )

Nie wiem czy nie za kródkie :)
Liczę najlepsze ;)
3 3 3