Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-06T16:11:55+01:00
Skawiński to główny bohater powieści Henryka Sienkiewicza pt.,,Latarnik''.

Po porażce powstania listopadowego udał się na emigrację. Uczestniczył w wojnie domowej w Hiszpanii. Był w armii Napoleona oraz w powstaniu węgierskim. W Stanach Zjednoczonych brał udział w wojnie secesyjnej.

Los rzucał go na wszystkie kontynenty. W Azji był strzelcem rządowym, w Australii kopał złoto. W Afryce poszukiwał diamentów, a handlu z dzikimi plemionami próbował w Ameryce Południowej.

Czasem wydawało mu się, że prześladują go cztery żywioły. Tylko dzięki silenj woli życia nie poddawał się i wciąż zaczynał od nowa.

Chcąc osiedlić się w Helenie, w stanie Arkansas, założył warsztat kowalski, który spłonął w pożarze miasta. Próbował szczęścia na Kubie, gdzie otworzył fabrykę cygar.Niestety, został okradziony przez wspólnika. Był marynarzem na statku i harpunnikiem na wielorybniku.

Przez te wszystkie lata tęsknił za Polską. Za swój patriotyzm zapłacił wysoką cenę - już nigdy nie dane mu będzie zobaczyć ukochanego kraju.

Wszystkie zmieniło się, gdy objął stanowisku latarnika w Aspinwall koło Panamy. Znalazł miejsce jakby dla niego stworzone.

Kolejnym wspaniałym doświadczeniem było przeczytanie ,,Pana Tadeusza''.

Mimo iż przez tę książkę nie zapalił latarnii i spowodował zdarzenie statku ze skałą, to był szczęśliwy.,,Pan Tadeusz'' to namiastka jego ojczyzny, dla której zrobiłby wszystko.

Skawiński to osoba, którą należy podziwiać, bo mimo przeciwieństw losu nie poddawał się. Po porażce zawsze próbował ułożyć sobie życie od nowa.
7 2 7