Odpowiedzi

2010-03-06T18:15:10+01:00
Jak ktoś miał coś sprowadzonego z Zachodu to był bogiem. Masowo wyjeżdżało się na Zachód turystycznie na Zachód, głównie do Francji. Dzieciom coraz częściej nadawano zachodnie imiona(jako że przesiaduję bez przerwy na forum
imienniczym) Wielu emigrowało do Stanów(np. część mojej rodziny spod
Białegostoku). No i wyjazdy na saksy do Niemiec gdzieś do połowyt
lat 90, tak jak teraz do Anglii).
święta Polskie zaczerpnięte z zachodu to :
- Nowy Rok
- Boże Narodzenie
- Walentynki
Rozpowszechnił się nieznany dawniej zwyczaj kładzenia pod choinką prezentów dla całej rodziny. Choinka zresztą również nie jest tradycją rdzennie polską, bo przywędrowała do nas z Niemiec. Bardzo zmieniła się postać Świętego Mikołaja – dawniej jego pierwowzorem był biskup z Miry, obecnie jest to wzorowany na postaciach z amerykańskich filmów mężczyzna z długą brodą, w czerwonym stroju i czapce.
Obecnie coraz powszechniej obchodzi się w naszym kraju Halloween – to również zupełnie obca nam tradycja. Zgodnie z nią, 31 października dzieci przebierają się za potwory i chodzą od domu do domu prosząc o słodycze.
Większość z nas nie przeszkadzają Walentynki czy Halloween.Niektórzy jednak są zatwardziałymi przeciwnikami tych zwyczajów. Argumentują oni, że święta te powstały u nas jedynie ze względów marketingowych, a za ich promocją stoją głownie wielkie korporacje, które zarabiają pieniądze np. na prezentach walentynkowych. Jakkolwiek by nie było, zwyczaje te są akceptowane przez większość Polaków, a zmian kulturowych trudno uniknąć.