Odpowiedzi

2010-03-06T19:10:52+01:00
1. Wiatrem okresowo zmiennym, występującym lokalnie, jest bryza. W trakcie ciepłego dnia wieje ona od morza w stronę lądu, nocą w kierunku odwrotnym.
2. Przykładem wiatru halnego jest fen. Powstaje on w górach, gdzie powietrze po przebyciu bariery górskiej spływa w dół. Wiatr jest ten suchy, ciepły i porywisty. w tatrach fen nosi nazwę halny, a w górach skalistych- chinnok (czyt. czinuk)
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-06T19:19:07+01:00
1. Cyrkulacja bryzy polega na zmianie ciśnienia nad obszarami. Jak wiadomo wiatr wieje z wyżu do niżu. W upalny letni dzień jest powiew z nad morza- bryza letnia. Oznacza to że nad wodą Tworzy się wyż a nad lądem niż. W nocy jest odwrotnie. Wiatr wieje z lądu do morza (ląd wyż, morze-niż)

2. Wiatr halny powstaje wtedy kiedy istnieje duża różnica ciśnień. Aby przedostać się przez barierę górską musi się wznieść. Powoduje to jego ochłodzenie (wraz ze wzrostem wysokości n.p.m. wpada temp. o 0,6st/100m). Następnie cząsteczki wody kondensują się i po stronie dowietrznej jest opad. Wiatr przez góry przedostaje się jako ciepły i suchy, niesie odwilż oraz ocieplenie. Wiejąc po 2 stronie ociepla się już w tempie 1st/100m czyli jest cieplejszy niż wcześniej.

W razie pytań pisz na PW.
Pozdrawiam i liczę na naj.