Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-07T09:38:27+01:00
Euglena zielona jest samożywna, bo posiada chloroplasty czyli przeprowadza proces fotosyntezy tzw. wytwarza pokarm samodzielnie. Pantofelek natomiast jest cudzożywny czyli pobiera pokarm z otoczenia.
15 3 15
2010-03-07T10:17:38+01:00
Euglena zielona żyje w wodach słodkich,w zanieczyszczonych zbiornikach,kałużach.Euglena posiada tzw.plamkę oczną -stigmę która pełni rolę filtru świetlnego dla fotoreceptora znajdującego się w nasadowej części dłuższej wici.W ten sposób euglena może rozpoznać ,skąd dobiega światło i tam skierować się aby móc przeprowadzić proces fotosyntezy.W chloroplastach zawarty jest chlorofil a i b.Produktem fotosyntezy jest węglowodan podobny do skrobi-paramylon.
Euglena przebywająca w środowisku pozbawionym światła a zawierającym związki organiczne może odżywiać się cudzożywnie(heterotroficznie) przez wchłanianie gotowych związków organicznych.Tak dzieje się np. w gnojówce.Ten sposób odżywiania jest możliwy dzięki ruchom za pomocą wici.


Pantofelek-pierwotniak.Występuje powszechnie w słodkowodnych zbiornikach każdego typu,masowo zanieczyszczonych,obfitujących w bakterie którymi głównie się żywi.Pokarm pobiera na zasadzie fagocytozy(na środku ciała leży perystom do pobierania pokarmu) a wydaliny usuwane są przez przewód odbytowy.
17 4 17
2010-03-07T14:14:48+01:00
PANTOFELEK
odżywianie: cudzożywny
poruszanie się: rzęski
środowiski życia: woda, głównie jeziora
budowa: jednokomórkowiec
znaczenie: oczyszcza wodę
EUGLENA
odżywianie: samo i cudzo żywna, samo, kiedy jest bliżej powierzchni a cudzo, kiedy jest głębiej
poruszanie się: wic
środowisko życia:woda
budowa: jednokomórkowiec
znaczenie:oczyszcza wodę

ona nie jest tylko cudzożywnym organizmem, poczytaj troche a potem komentuj
jest samo i cudzożywna
Dx