Napisz po 10 zdań (lub więcej) na każdy temat:

- What are you interested in ?
- What do you do every day ?
- You favorite place ?

Jak by co to jestem chłopakiem i mam prawie 12 lat.

Plis pomocy !!!
Musze jeszcze nauczyć się te tematy na pamięć na jutro więc proszę o szybką odpowiedż

2

Odpowiedzi

2010-03-07T10:01:42+01:00
2) Every day I wake up at seven o'clock and I go to bathroom. I brush my teeth, take a shower, etc. After that I eat breakfast. I very like corn flakes and milk. I go to school by bus. I'm very good at maths, history and English. I go out to school at two o'clock and I come home. There I eat dinner (my mum cooks delicious dinners!) and do my homework. When I finish, I can go out and play football with my friends. I come home at eight o'clock and wash hands. I eat supper and go sleeping.

reszty nie mam czasu. wybacz ;)
2010-03-07T10:20:06+01:00
- What are you interested in ?

My interests are versatile. With one of my strong interests it is sport. I am loving all sports sports but the most ball foot. I often go with the family to the swimming pool. Computer games are my next interest. I am their great maniac. Always together with pals we are meeting sie and we are playing newest game.I adore to listen to every of music.next one's astronomy.I have is my interest own telescope and often with evenings he is observing stars. Apart from higher I like exchanged interests to walk to the cinema, to walks, parties and meetings with friends.

Moje zainteresowania są wszechstronne. Jednym z moich największych zainteresowań to sport. Uwielbiam wszystkie dyscypliny sportowe lecz najbardziej piłkę nożną .Często jeżdżę z rodziną na basen. Moim kolejnym zainteresowaniem są gry komputerowe. Jestem ich wielkim maniakiem . Zawsze wspólnie z kumplami spotykamy się i gramy w najnowsze gry.Uwielbiam słuchać każdej muzyki. Następnym moim zainteresowaniem jest astronomia.Mam swój własny teleskop i często wieczorami obserwję gwiazdy. Oprócz wyżej wymienionych zainteresowań lubię chodzić do kina, na spacery, imprezy i spotkania z przyjaciółmi.

- You favorite place ?

My room is my stomping ground. Very much I like him, since he is very spacious and I can in it gather all thoughts. He is of apple green colour and therefore I am feeling in it calmly. There is little furniture in it. A bed, two chests of drawers, the wardrobe, the small armchair, the desk and two chairs are located in it. On walls abstract images are hanging. I often set short meetings with friends up in it. We are bringing something to eat, we are switching spark plugs on and we are talking for ourselves about everything. Sometimes we are watching some film on the DVD or the Video. Very much I like such meetings and my room. I wouldn't turn it to other.


Moim ulubionym miejscem jest mój pokój. Bardzo go lubię, ponieważ jest bardzo przestronny i mogę w nim pozbierać wszystkie myśli. Jest on koloru jasnozielonego i dlatego czuję się w nim spokojnie. Jest w nim mało mebli. Mieści się w nim łóżko, dwie komody, szafa, mały fotel, biurko i dwa krzesła. Na ścianach wiszą obrazy abstrakcyjne. Często urządzam w nim małe spotkania z przyjaciółmi. Przynosimy coś do jedzenia, zapalamy świece i rozmawiamy sobie o wszystkim. Czasem oglądamy jakiś film na DVD lub Video. Bardzo lubię takie spotkania i mój pokój. Nie zamieniłabym go na inny.