1. Przyjmijmy, że ocean jest metaforą ludzkiego losu. Symbolami jakich ludzkich postaw będą jego mieszkańcy?
-latające ryby
-zółwie
-delfiny
-marliny
-trujące meduzy
-rekiny
2. Ułóż zdania odnoszące się do Santiago. Wykorzystaj zwroty: odnieść zwycięstwo, walczyć aż do zwycięstwa, ponieść klęskę, doznać klęski.
3. Opowiadanie E.Hemingwaya jest odczytywane jako metafora ludzkiego losu. Jak w tym kontekście rozumiesz poniższe cytaty?
"...człowiek nie jest stworzony do klęski"
"Głupio jest nie mieć nadziei"
"...może pokonać każdego, jeśli dostatecznie się uprze..."

Są to zadania do "Starego człowieka i morze"
Dam Naj:)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-07T10:48:01+01:00
1)latające ryby- człowiek wolny, beztroski
żółwie- ludzie odporni, silni
delfiny- ludzie przyjaźni, wierni, kochający
marliny- silni, zawzięci
trujące meduzy- podstępni, nieszczerzy, odporni
rekiny- źli, niebezpieczni, okrutni

2) Myślę, że Santiago odniósł zwycięstwo, pomimo tego, że nie przypłynął do brzegu z marlinem. Świadczy o tym fakt, że nie poddał się i za wszelką cenę walczył aż do zwycięstwa. Inni rybacy także nie sądzili, że Santiago poniósł klęskę, kiedy zobaczyli jak wielki jest szkielet marlina.

3)"...człowiek nie jest stworzony do klęski", czyli każdy człowiek, jeżeli tylko będzie walczył, może odnieść zwycięstwo w swoim życiu.

"Głupio jest nie mieć nadziei", czyli jeśli nie uwierzymy sami w siebie nie możemy wymagać od innych, żeby sądzili,że uda nam się pokonać zło. Musimy udowodnić innym, że jesteśmy silni.

"...może pokonać każdego, jeśli dostatecznie się uprze...". Ta maksyma ma znacznie podobne do powyższych. Jeżeli czegoś bardzo chcemy i wierzymy, że nam się to uda, możemy zdziałać bardzo wiele.


liczę na naj;);)
107 4 107