Mój wekeend
mój wekeend zaczął sie juz w piatek wieczorem. Gdy wrociłam ze szkoly, odpoczęłam troche i pojechałąm ze znajomymi do Krakowa na zakupy i do kina. W sobote wstałam o godzinie 11 . Posprzątałam pokój, zjadłąm sniadanie, wykąpałam sie i poszłam z przyjaciółkąna spacer. Gdy wrociłam póznym popołudniem, oglądnełam telewizje, przebrałąm sie i pojechałąm z chłopakiem na kolacje do restauracji. Bawilismy sie swietnie. W niedziele rano poszłam do koscioła. Po kosciele zrobiłam obiad razem z mamą. Następnie pouczyłam sie, pooglądałam, poczytałam i poszłam odwiedzic babcie. Mój wekeend minął mi bardzo ciekawie.

2

Odpowiedzi

2010-03-07T10:52:57+01:00
My wekeend
My wekeend began already Friday evening. When I returned from school, take some rest and some friends went to Krakow for shopping and cinema. On Saturday I got up at 11. I cleand room, ate breakfast, bathed and went to walk with a friend. When you returned late in the afternoon, watched TV, dressed up and went with her boyfriend for supper at the restaurant. I had a great time. On Sunday morning I went to church. After church I made dinner with my mother. Next I lerned, watched television, read and I visited my grandmother. My wekeend passed me very interesting.
1 1 1
2010-03-07T11:02:36+01:00
My weekend

My weekend started on Friday evening. When I came back from school I rested a little bit and went to Cracow with my familiars to go shopping and to the cinema. On Saturday I woke up at 11 o'clock. I tidied up my room, ate breakfast, took a bath and went for a walk with my friend. When I came back in the late afternoon, I watched the TV, dressed up and went to a restaurant with my boyfriend to eat supper there. We had a good time. On Sunday morning I went to the church. After going to the church I made dinner with my mum. Then, I was studying, watching, reading and I visited grandma. My weekend was very interesting.