Odpowiedzi

2010-03-07T11:21:18+01:00
Po raz pierwszy, na podstawie doświadczeń z turnusów i warsztatów organizowanych dla dzieci dotkniętych HIV AIDS, postanowiliśmy pomóc Wam w nieco innej formie, niż dotychczas, wydając poradnik, a może bardziej „przewodnik”.

Rozmowa z dzieckiem na temat HIV AIDS porusza wiele obszarów i sfer naszego życia. Ale czy nie jest tak, że to nam, rodzicom, bardziej brakuje umiejętności radzenia sobie z tą tematyką. Nie mamy zaufania do ludzi, wiary we własne możliwości, a towarzyszący nam lęk i strach uniemożliwia szczerość z dzieckiem. Kilkoro rodziców, korzystając z doświadczeń innych i wsparcia specjalistów, ma ten trudny moment za sobą. Przechodząc przez kolejne etapy, przygotowywali siebie samych i dzieci tak, aby informacja nie była szokiem.

Pewna 14 letnia dziewczynka zakażona HIV po rozmowie z mamą powiedziała: „Chyba wiedziałam na co jestem chora, ale wszyscy w domu zachowywali się tak dziwnie, kiedy mówiono o AIDS, że bałam się zapytać. Nie chciałam robić przykrości mamie, bo zawsze, gdy ktoś mówił o AIDS, robiła się smutna. Teraz już się nie boję, wiem, że z wirusem można żyć i nawet wiem jak. Ale na razie nie chcę o tym mówić”.

Mamy nadzieję, że ta krótka lektura pomoże Wam przygotować się, a w przyszłości ułatwi rozmowę z dzieckiem.