Odpowiedzi

2010-03-07T11:33:57+01:00
Wojna 1812-1814 była dziwna wojną. Wybuchła z incjatywy amerykańskiej(gdzie nie odnieśli większego sukcesu poza Nowym Orleanem, ale to poza zawodami) praktycznie największe sukcesy odnieśli Brytyjczycy, którczy w 1814 przeprowadzili udaną inwazję i spalili Waszyngton. A ostatecznie rozmowy w Gandawie zakończyły zmagania na zasadzie "bez zmian" popularny łaciński zwrot sobie daruję.

Wojna wzmocniła przynalezność narodową Amerykanów i do dzisiaj bitwa pod Nowym Orleanem przyćmiewa porażkę waszyngotńską. Jedna z książek na temat tej wojny nosi tytuł "War that forged a nation".

Co do możliwości przywrócenia zalezności Stanów zjednoczonych. To było to niemozliwe moim zdaniem. Zajęcie stolicy nie powoduje że cały system federacyjny upada. Żeby skutecznie okupować Stany zjednoczone Wielka Brytania musiała by uzyć całej swojej floty do transportowania i całego swojego potencjału militarnego. Z resztą ich zadaniem w 1814 r. było utrzeć nosa Amerykanom a nie rozpoczynać bezsensowaną kamapnię kiedy trzeba było roztrzygać sprawy europejskie. Kongres wiedeński był ważniejszy niż wojenka transatlantycka.