Odpowiedz na pytania:
1- Co cechuje przemysł wysokiej technologii?
2- Znaczenie przemysłu wysokiej technologii.
3- Na czym polegał sukces amerykańskiej Doliny Krzemowej?

Proszę o udzielenie dokładnych odpowiedzi na wszystkie pytania.
Z góry dzięki za odpowiedzi...

1

Odpowiedzi

2010-03-08T18:59:20+01:00
Z książki od geografii:

1. zalicza się do niego zakłady opierające swoją produkcję na wynikach najnowszych badań naukowych. Firmy high - tech przeznaczają znaczne środki na działalnośc badawczo-rozwojową oraz charakteryzują się wysokim stopniem przetwarzania surowców. Oparty jest na automatyzacji i komputeryzacji produkcji. Jest to przemysł: elektroniczny, precyzyjny, lotniczy i rakietowy, zbrojeniowy, farmaceutyczny, chemiczny. Taki przemysł rozwija się w państwach wysoko rozwiniętych: USA, kraje Europy Zachodniej, Japonia oraz w Azji Południowo-Wschodniej (Korea Południowa, Tajlandia, Indonezja).

2. znaczenie:
- Wzrasta udział tego przemysłu w tworzeniu dochodu narodowego.
- zwieksza sie udzial dobr zaawansowanych technologii w wartosci eksportu wielu krajow
- przemysl wysokiej technologii ma ogromne znaczenie dla gospodarki globalnej i krajowej, bo dostarcza nowoczesnych produktow i rozwiazan, ktore są wszechstronnie wykorzystywane.

3. Na czym polegał sukces amerykańskiej Doliny Krzemowej?
Dolina Krzemowa jest najstarszym, a zarazem cnajwazniejszym na swiecie osrodkiem przemyslu high-tech.
Rozwoj doliny rozpoczal sie w latach czterdziestych XX wieku, kiedy rzad amerykanski zlozyl zamoienie na nowe technoligie dokonywania obliczen w celu szyfrowania informacji. zajal sie tym Uniwersytet Stanforda, studenci i pracownicy zakladali firmy zajmujace sie zaawansowanymi technologiami przemyslowymi, opartymi w szczegolnosci na mikroelektronice.

waznym czynnikiem, decydujacym o powstawaniu kolejnych firm w dolinie krzemowej, była obecnosc przedsiebiorst o podobnym profilu dzialalnosci, niektore z nich laczyly sily i wspolpracowaly nas zleconymi projektami. Polaczone zespoly zaprojektowaly wiele skomplikowanych wyrobow, m.in. komputery, oprogramowanie i podzespoly elektroniczne. dzieki zastosowaniu nowatorskich rozwiazan wyroby te osiagnely wysoka jakosc i znalazly uznanie na swiecie.

sukces przemyslu high-tech w Dolinie krzemowej przyciagnal wielu dobrze wyksztalconych ludzi do polnocnej Kalifornii, zaczeli realizowac nowatorskie projekty. zyskal na tym caly region, poniewaz powstawaly tam nowe szkoly wyzsze i instytuty badawcze - polnocna kalifornia stala sie waznym osrodkiem naukowym w USA. w obrebie Doliny krzemowej rozbudowano tez infrastukture, m.in. autostrady
1 1 1