Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-07T11:45:34+01:00
Rafy mogą wyginąć przez ocieplenie klimatu. Również człowiek może przyczynić się do zagłady raf koralowych, jak i zanieczyszczenia wód.
Ponadto, żywiąca się koralowcami rozgwiazda powoduje wielkie straty. Korona cierniowa zaczęła się szybko rozmnażać, a jej liczebność może w końcu spowodować, że rafa zostanie przez nie zjedzona.
79 4 79
2010-03-07T13:31:05+01:00
Największym wrogiem takich cudów natury, jak Wielka Rafa Koralowa, jest czasem człowiek. Dlatego wielu cieszy się, iż mimo przeprowadzenia wierceń poszukiwawczych rząd australijski jak dotąd zabrania stałej eksploatacji ropy na rafie. Jednakże istnieje „wróg”, nad którym nie tak łatwo rozciągnąć kontrolę, a mianowicie rozgwiazda, znana jako korona cierniowa. Nazwę tę wzięła od swego wyglądu, ma bowiem aż 23 ramiona, rozchodzące się ze środka ciała niczym szprychy koła, a pokryta jest tysiącami ostrych kolców, trujących dla ludzi. Jej średnica dochodzi do 70 centymetrów, jest to więc jedna z największych rozgwiazd na świecie. Korona cierniowa spowodowała poważne szkody w niektórych częściach rafy, ponieważ karmi się żywymi koralami, a konkretnie ich budowniczymi — polipami. Po raz pierwszy zaobserwowano ją w roku 1962 i odtąd budzi gwałtowne spory. Niektórzy biją na alarm, że całej Wielkiej Rafie grozi zagłada, i głoszą różne ostrzeżenia. Tymczasem część uczonych uznaje tę inwazję za naturalną i pożyteczną, powołując się na długofalowe, korzystne skutki pożarów buszu i lasów. Wskazują oni na fakt, że do tej pory rozgwiazdy zajęły tylko jedną trzecią rafy.
43 3 43