Odpowiedzi

2010-03-07T12:12:15+01:00
PAJĘCZAKI:
Pajęczaki żyją w środowisku wodnym i lądowym. Ciało pajęczaków pokryte jest pancerzem z chityny. Pajęczaki dzielimy na: pająki (np. tarantula), skorpiony i roztocze (np. kleszcz). Narządami oddechowymi pajęczaków są płucotchawki.
Pająk ma cztery pary oczu, cztery pary odnóży krocznych i żyje do ok.25 lat. Oprócz nóg do chodzenia ma odnóża gębowe: szczękoczułki i nogogłaszczki, na nogogłaszczkach jest jad. Prawie wszystkie pająki posiadają narządy do wytwarzania sieci, kądziołki przędne. W siec pająka łapią się różne owady, ale pająk się nie łapie ponieważ tłuszcz chroni go przed przylepieniem. Kiedy pajęczyna jest już popsuta,pająk ją zjada. Jest jednak pająk plujący, który łapie ofiarę na 10 cm kawałek nici jak na lasso i wiąże.


OWADY:
Te stawonogi mają ciało podzielone nagłowę, tułów i odwłok, mają też trzy pary składających się z członów odnóży. Narządami oddechowymi owadów są tchawki.
Są dwa typy przeobrażenia. Fazy: jajo- larwa- poczwarka- owad dorosły, nazywamy przeobrażeniem zupełnym, a typ przeobrażenia: jajo- larwa- owad dorosły, nazywamy przeobrażeniem niezupełnym.
Owady dzielimy na skrzydlate, np.: mucha, osa, pszczoła czy motyl i bezskrzydłe np.: pchły, wszy, pluskwy.
Owady można też podzielić na więcej grup np. ze względu na odnóża, pszczoła ma odnóża szczotkowate, a mucha bieżne.
Owady mają też różne aparaty gębowe np.: ssący mają motyle, a gryzący ważki. Pierwotnym aparatem gębowym był aparat gryzący.
Są też grupy takie jak:
-Błonkówki: są to owady mające 2 pary błoniastych, przezroczystych skrzydeł różnej wielkości, zaliczamy do nich pszczoły, osy, mrówki.
-Muchówki: są to owady mające 1 parą skrzydeł żyłkowanych, zaliczamy do nich muchy i komary.
-Chrząszcze: są to owady mające 2 pary skrzydeł, jedna para - twarde skrzydła pokrywowe, a druga para - skrzydła błoniaste (lotnie), zaliczamy do nich chrabąszcza, żuka gnojowego i biedronkę.
-Motyle: 2 pary skrzydeł błoniastych, pokrytych kolorowymi łuseczkami, zaliczamy do nich motyle i ćmy.


poniewaz na leżą do jednej grupy stawonogow
3 5 3
2010-03-07T15:02:29+01:00
- należą do stawonogów
- ich wspólne środowisko życia to ląd i wody słodkie
- są rozdzielnopłciowe (rozwój zarodka z zapłodnionego jaja)
- ciała składają się z członów
7 3 7