Uczniowie klasy III A kupili w sklepiku szkolnym 6 paczek paluszków po 1,50 zł za paczkę, 4 butelki lemoniady i 5 paczek ciasteczek. Za zakupy zapłacili 30 zł. Gdyby kupili tyle samo paluszków, 5 butelek lemoniady i 4 paczki ciastek, to zapłaciliby o 0,30 zł więcej. Zapisz układ równań opisujący tę sytuację, przyjmując oznaczenia: x - cena jednej butelki lemoniady, y - cena jednej paczki ciastek. Oblicz cenę butelki lemoniady oraz cenę paczki ciastek. Zapisz obliczenia.

1

Odpowiedzi

2009-10-21T21:22:11+02:00
1,5 razy 6zł=9zł

9zł+4x+5y=30zł/razy(-5)
9zł+5x+4y=30,3zł/razy 4

-45zł-20x-25y=-150zł
36zł+20x+16y=121,2zł

-9zł-9y=-28,8zł
-9y=-28,8zł+9zł
-9y=-19,8/podzielić przez(-9)
y=2,2zł-koszt jednej paczki ciastek

9zł+4x+5razy2,2zł=30zł
9zł+4x+11zł=30zł
4x=30zł-9zł-11zł
4x=10zł/podzielic przez 4
x=2,5zł-koszt jednej butelki lemoniady
x=2,5zł
y=2,2zł

Odp.Butelka lemoniady kosztuje 2,5zł, a paczka ciastek 2,2 zł.
13 2 13