Cześć! Mam takie wyczerpujące zadanie z religii :
Napisz zwyczaje wielkanocne- to jest pierwsze.
Koszyczki wielkanocne- skąd wziął się ten zwyczaj? - a to drugie.

Poszę Was , pomóżcie! Nigdy nie lubiłam ®eligii™. Nie chcę tego robić - nie umiem! Proszę , napiszcie przynajmniej do 20.00!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-07T15:08:59+01:00
Najpopularniejsze zwyczaje wielkanocne.
1. Sprzątanie mieszkania - nie tylko po to, aby mieszkanie lśniło czystością, ale także po to, aby "wymieść" zimę i wszystkie nieszczęścia, niezgodę, choroby.
2. Palemki na szczęście - W niedzielę palmową święcimy palemki, które później pozostawione w wazonie chronią mieszkanie przed nieszczęściem.
3. Święconka - W Wielką Sobotę udajemy się do kościoła, aby poświęcić koszyk z jedzeniem. Nie może w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święci się też chrzan, bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia. Święconkę je się następnego dnia, po rezurekcji.
4. Lany Poniedziałek - w dzień po Wielkanocy. Oblewać wodą można wtedy wszystkich i wszędzie. Inaczej zwany śmigus-dyngus lub święto lejka.
5. Szukanie zajączka - Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa – zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

Koszyczki wielkanocne - stara tradycja wielkanocna. Potrawy jakie powinny się znaleźć i dlaczego wypisałam w punkcie "Święconka" ponieważ jest to jedno ze zwyczajów wielkanocnych;)
1 5 1