Czy dobrze napisałam rozprawke???

Dlaczego literatura fantasy jest dziś tak popularna??


Literatura fantasy jest to gatunek literacki ukazujący czytelnikowi świat magii i niespotykanych przygód. Najbardziej charakterystyczne cechy gatunku to motywy fantastyczne umieszczone w wewnętrznie spójnym miejscu akcji, przedmioty i postacie. W takiej strukturze, jakiekolwiek umiejscowienie motywu fantastycznego jest możliwe: może być ukryty wewnątrz, lub przenikać do świata z wyglądu realnego . Postacie mogą zostać wciągnięte do świata z takimi właśnie elementami, lub wszystko może występować w świecie całkowicie fantastycznym, gdzie tego typu składniki są częścią świata .Dlatego fantasy cieszy się tak dużą popularnością.
Różnorodność przygód i magia , to właśnie przyciąga współczesnego czytelnika. Przenosi go w zupełnie inny świat. W taką właśnie nierzeczywistość przenosi nas twórca m.in „Władcy pierścienia” John R.R. Tolkien . Ukazuje on bardzo barwna i bardzo szczegółowo zaprojektowana krainę. Akcja powieści literatury fantasy najczęściej odgrywa się w średniowiecznych czasach. Nie jest to jednak prawdziwa rzeczywistość. Ludzie w tamtych latach zmęczeni rzeczywistością zaczęli marzyć o cudownych krainach i przygodach z wygrana dobra w tle.
Autorzy powieści wymyślając niestworzone przygody sami przenosili sie w świat gdzie mogli zaspokoić swe pragnienia o rozmowach ze zwierzętami czy o nieśmiertelności. Doskonały świat magii ukazuje nam również Ursula K. Le Guin w „Czarnoksiężniku z Archipelagu”. Autorka opisała świat smoków oraz pierwszorzędnej magii.
Współczesne przykłady fantasy to m.in. „Harry Potter” Gdzie najważniejsza rolę również odgrywa magia oraz saga „Zmierzch” wraz ze światem wampirów. Takie powieści przyciągają głównie młodzież ale także dorosłych .
Literatura fantasy już w pierwszych latach istnienia skupiła swa uwagę , gdyż było to coś niespotykanego i magicznego. Ludzie marzyli o takich światach czytając powieści fantastyczne przyciągające swymi przygodami oraz magia i niezwykłymi stworzeniami. Tak zostało do dziś.

3

Odpowiedzi

2010-03-07T15:07:13+01:00
Świetne ;P ;*
jest tylko popraw 2 zdanie, bo wydaje mi się, że ze stylem jest cóś nie taak
7 3 7
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-07T15:07:41+01:00
Dobrze napisałaś , podałaś przykłady.. moim zdaniem dobrze:)
9 2 9
2010-03-07T15:18:59+01:00