Odpowiedzi

2010-03-07T15:33:21+01:00
Zapalenia trzustki
Przyczyny powstawania tej choroby nie jest dokładnie poznany. Wiadomo obecnie, że enzymy wydzielane normalnie przez trzustkę do dwunastnicy w formie nieaktywnej, w stanie choroby są aktywowane w trzustce i zaczynają trawić ten narząd Związek kamicy żółciowej z zapaleniem trzustki wynika z budowy anatomicznej człowieka. Przewody żółciowe oraz przewody odprowadzające enzymy trzustkowe mają wspólne ujście do dwunastnicy.
Gdy nastąpi zamknięcie tego ujścia przez kamień żółciowy, żółć dostaje się do trzustki, gdzie uczynnia produkowane tam enzymy trawienne. Związek innych czynników z genezą choroby nie został jeszcze dokładnie wyjaśniony.Spory wpływ może mieć przewlekłe i nadmierne spożywanie alkoholu Chory z rozpoznanym ostrym zapaleniem trzustki powinnien trafić na oddział intensywnej opieki medycznej. Aby ograniczyć samotrawienie, pokarmy i płyny podawane są drogą dożylną.Pacjentowi podawane są płyny i elektrolity w celu leczenia wstrząsu, środki przeciwbólowe, oraz antybiotyki jako osłona przed wtórną infekcją. W przypadku uporczywych wymiotów odsysa się treść żołądkową.W przypadku żółciopochodnego zapalenia trzustki wykonuje się sfinkterotomię endoskopową, natomiast gdy występuje zakażona martwica trzustki, ropień lub nieresorbująca się torbiel - przeprowadzany jest zabieg operacyjny
2010-03-07T15:37:37+01:00
Cukrzyca.
Cukrzyca jest chorobą spowodowaną uszkodzeniem wysp beta trzustki, produkujących insulinę. Polega ona na niedoborze insuliny w organizmie, przez co poziom glukozy we krwi utrzymuje się wciąz na wysokim poziomie.
Wyrózniamy dwa typy cukrzycy,. Typ pierwszy czyli insulinoopornosc, dotyczy glownie mlodych ludzi i jest ajczesciej uwarunkowana genetycznie. Polega na tym, ze tkanki sa oporne na insuline, pomimo dobrze dzialajacej trzustki, co oznacza,ze trzusta wydziela insuline w odpowiedniej ilosci, jednak tkanki na nia nie reaguja. Ten typ moze byc leczony jedynie za pomocą insulinoterapii.
Typ 2, przewaza u osob w starszym wieku. Polega na zmniejszonym wydzielaniu insuliny przez trzustkę. Poczatkowo ten typ cukrzycy mozna leczyc zmniejszajac mase ciala, wprowadzajac odpowiednia diete czy aktywnosc fizyczna. gdy te metody zawodza wprowadzamy farmakoterapie, mająca na celu pobudzenie trzustki do wydzielania insuliny. W ostatecznosci, gdy farmakoterapia okaze sie nieskuteczna, nalezy rozwazyc wprowadzenie insulinoterapii.
W leczeniu cukrzycy bardzo wazna jest systematyczna kontrola poziomu glukozy we krwi oraz wizyty kontrolne u lekarza. Nalezy nauczyc pacjenta poslugiwania sie glukometrem, a takze prowadzenia dzienniczka, w ktorym bedzie zapisywał kazdorazowy wynik pomiaru.
Rozpoznanie cukrzycy stawiamy na podstawie testu tolerancji glukozy, ktory wykonujemy gdy w przypadkowym badaniu poziomu glukozy we krwi za pomoca glukometru otrzymamy wynik powyzej 200mg%. Test ten polega na oznaczeniu poziomu glukozy we krwi obwodowej po godzinie od obciażenia organizmu 75g glukozy.
Źle leczona cukrzyca moze prowadzic do licznych powiklań takich jak retinopatia (uszkodzenie wzroku), neuropatia (uszkodzenie nerwów), angiopatia (uszkodzenie naczyn krwionosnych). Jednym z najgorzniejszych powiklan jest stopa cukrzycowa. Neuropatia powoduje zaburzenia czucia, przez co pacjent nie odczuwa zranien w obrebie stopy, ktore zle się goją i moga prowadzić do rozwoju martwicy. Niejednokrotnie stopa cukrzycowa wymaga leczenia chirurgicznego, polegającego na odjęciu chorobowo zmienionych miejsc. Dlatego u chorych na cukrzycę tak ważna jets odpowiednia pielegnacja i obserwcja stóp.
Innym powikłaniem może być hipoglikemi czyli gwałtowny spadek poziomu glukozy we krwi na skutek np podanai zbyt dużej dawki insuliny. W takim przypadku nalezy jak najszybciej podac pacjentowi szklankę soku lub kostkę cukru, aby szybko podniesc poziom glukozy.
w przebiegu cukrzycy moze takze dojsc do hiperglikemii, czyli zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi, ktora rozpoznana zbyt pozno moze doprowadzic nawet do spiaczki.
2 5 2