Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-07T16:13:38+01:00
Stworzenie państwa z niczego. Ziemie z których powstała Polska, były niezwykle zróżnicowane. Inna waluta, inne prawo, nawet szerokość torów kolejowych inna. To i tak mały pikuś w porównaniu z tym, że gospodarczo poszczególne tereny były związane z państwami zaborczymi. W ciągu zaledwie 20 lat to wszystko udało się "poodkęcać".
Rozwój państwa to też plus. Bowiem w ówczesnej Polsce nie tylko dokonano unifikacji, ale starano się wzmocnić państwo. Zbudowano Gdynię i łączącą ją ze Śląskiem Centralną Magistralę Kolejową. Zbudowano też Centralny Okręg Przemysłowy, którego głównym
( choć nie jedynym zadaniem ) była produkcja zbrojeniowa.*
Mocną stroną było prawo. Wprowadzono nowoczesny kodeks pracy ( regulujący 46 godzinny tydzień pracy ), a rewelacją na skalę światową był kodeks karny z 1932 roku ( Tzw. kodeks Makarewicza ) Późniejsze kodeksy z 1969 i 1997 roku choć oficjalnie były nowymi kodeksami to de facto były bardzo głębokimi nowelizacjami kodeksu z 1932 roku.
W dwudziestoleciu udało się też wyprodukować wiele hitów eksportowych. W pierwszej połowie lat 30-tych wprowadzono min. na uzbrojenie samoloty myśliwskie PZl P.7 i PZl P.11. Wersja eksportowa tego ostatniego ( PZl P.24 ) znalazła wielu nabywców wśród krajów bałkańskich.
Nie chcę skłamać ale naszym produktem z tamtego okresu są albo bajki przez telefon, albo telefoniczna zegarynka.
W latach 20tych niewątpilwym sukcesem było zastąpienie słabej marki polskiej czymś co znamy do dziś, mianowicie złotówką ( reforma walutowa Grabskiego )
Sporymi sukcesami było też ograniczanie analfabetyzmu i śmiertelności wśród noworodków.
To wszystko udało się dokonać mimo niesprzyjających warunków międzynarodowych ( złe stosunki z Niemcami, Radziecką Rosją i Czechosłowacją ) i ekonomicznych ( zniszczenia po pierwszej wojnie, wojna celna z Niemcami, wielki kryzys z 1929 roku )
1 5 1
2010-03-07T16:18:47+01:00
Sukcesy II rzeczypospolitej to:
-Jan Kusocinśki złoty medalista igrzrysk olimpijskich w Los Angeles
-Władysław Reymont dostaje nobla
-Centralny Okręg Przemysłowy
Porazki to
-Nie znam