Odpowiedzi

2010-03-07T16:46:32+01:00
Do chorób układu krążenia stanowiących najpoważniejsze zagrożenie z punktu widzenia epidemiologii zaliczamy: chorobę niedokrwienna serca z najpoważniejszymi jej postaciami zawałem serca i nagłym zgonem sercowym oraz nadciśnienie tętnicze ze wszystkimi jego powikłaniami. Ocenia się, że choroby układu krążenia są odpowiedzialne za około 50% wszystkich zgonów w Polsce. Jest to liczba przerażająca i co najgorsze prowadzone obserwacje dowodzą, że w dalszym ciągu ulega ona wzrostowi. Pamiętać należy, że schorzenia układu krążenia są z reguły chorobami przewlekłymi, wymagającymi wieloletniego, kosztownego leczenia, często ograniczają zdolność do pracy. Można dokładnie wyliczyć materialne straty ponoszone przez społeczeństwo polskie, będące wynikiem chorób układu krążenia. Również nie wolno zapominać o tysiącach dramatów ludzi dotkniętych schorzeniami układu krążenia.
1 5 1
2010-03-07T16:49:04+01:00
Przyczyną schorzeń serca i układu krążenia mogą być rodzinne występowanie chorób, nadciśnienie tętnicze krwi, miażdżyca, otylość, nieprawidłowa dieta, mała aktywność fizyczna, nieprawidłowy styl życia (życie w stresie, palenie tytoniu, inne używki jak alkohol, kawa).
Profilaktyka powinna polegać głownie na zmianie stylu życia, prowadzenie odpowiedniej diety i ćwiczeń ruchowych, określenie stopnia obciążenia układu krązenia, wywiad rodzinny w kierunku występowania chorób serca i układu krążenia w rodzinie, regularny pomair ciśnienia, kontrola masy ciała oraz systematyczne badania kontrolne m.in. przepływ krwi przez naczynia, EKG.