Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-10-21T21:34:46+02:00
We współczesnym świcie życiem człowieka rządzi ciągły pospiech. Ludzie nie maja czasu dla swoich bliskich ani dla znajomych. Wiecznie gdzieś pędzą, gdyż pragną osiągnąć sukces zdobyć stanowisko, władzę, pieniądze i sławę, dlatego też współcześni ludzie zapominają, po co tak naprawdę żyją. Uważam, że najważniejszą wartością życiu człowieka jest przyjaźń.
Po pierwsze, jeśli zdobędziemy prawdziwych przyjaciół, to nigdy nie będziemy samotni. Uświadomimy sobie, że mamy dla kogo żyć. Z uśmiechem na twarzy zaczniemy każdy dzień i poczujemy smak szczęścia.
Aby uzasadnić swój argument, powołam się na bohaterkę powieści Lucy Moud Montgomery pt. "Ania z Zielonego Wzgórza". Tytułowa bohaterka nie miała łatwego życia. Jej rodzice zmarli, gdy dziewczynka skończyła kilka miesięcy. Trafiła do domu dziecka, a potem przez przypadek, do Maryli i Mateusza Cuthbertów, gdzie wreszcie zaznała szczęścia i ciepła rodzinnego. A gdy poznała Dianę Barry, która stała się jej serdeczną przyjaciółka, Ania Shirley była najszczęśliwszą osoba na świecie. Przyjaźń nadała sens jej życiu, sprawiła, że dziewczyna odnalazła się w otaczającej ją rzeczywistości i zaczęła z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Kolejnym argumentem jest to, że przyjaźń mobilizuje ludzi do wielkich czynów. Sprawia, iż potrafimy góry przenosić, aby uszczęśliwić naszych przyjaciół. Pięknym przykładem jest więź, jaka łączyła bohaterów opowiadania Ernesta Hemingwaya pt. "Stary człowiek i morze". Stary rybak wypłynął w kolejna morską wyprawę po wielką rybę. Walczył z głodem, swoją słabością i rekinami, ale zwyciężył. Santiago pokonał swój lęk i przeciwności losu w imię przyjaźni, gdyż wiedział, że Manolin będzie z niego dumny. Wierni przyjaciele potrafią zatem sprawić, że nad tym okrutnym, pełnym egoizmu świecie dzieją się cuda.
Myślę też, że przyjaźń pozwala człowiekowi przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu. Przykładem mogą tu być bohaterowie "Kamieni na Szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Alek, Rudy i Zośka tylko dzięki tej magicznej więzi, jaka ich łączyła, potrafili cieszyć się życiem w tak okrutnym czasie grozy i terroru, jakim była okupacja hilterowska. Przyjaźń nadawała sens życiu tych młodych chłopców, którym u progu dorosłości przyszło odkryć całe okrucieństwo życia i śmierci. Ale zaufanie, wzajemna troska o siebie sprawiły, ze potrafili pięknie żyć w czasach grozy i rozpaczy.
Z powyższych argumentów wynika, że przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu każdego człowieka. Dzięki niej ludzie są szczęśliwi, czują się potrzebni i odpowiedzialni za innych. Ta magiczna więź nadaje życiu ludzkiemu sens.


PS m=nie jestem pewna czy to o to chodziło;p
3 4 3