Odpowiedzi

2010-03-07T18:11:12+01:00
Głównymi bohaterami ,,Syzyfowych Prac" napisanych przez Stefana Żeromskiego jest Andrzej Radek i Marcin Borowicz. Obydwaj uczęszczali do tej samej szkoły elementarnej w Klerykowie.
Andrzej Radek w przeciwieństwie do Marcina pochodził z rodziny chłopskiej natomiast Borowicz z rodziny szlacheckiej. Radek musiał sam zapracować na swoje wykształcenie poprzez korepetycje dawane synowi Pana Paluszkiewicza. Marcin natomiast był bardzo przywiązany do rodzinnego domu w Gawronkach. Gdy matka wysłała go do szkoły w Owczarach bardzo za nią tęsknił miał problemy na przykład z przebraniem się czy zjedzeniem posiłku. Uczęszczał na korepetycje do profesora Majewskiego dzięki któremu dostał się do szkoły w Klerykowie. Był bardzo naiwny przykładem jest jak szybko uległ rusyfikacji, jednak gdy Zygier stanał na środku klasy i zaczął recytować ,, Redutę Ordona" wzbudził nie tylko w Marcinie ale w innych uczniach patriotyzm. Powstały tajne koła literackie gdzie czytano np: ,,Dziady" Adama Mickiewicza. Ponadto Borowicz po raz pierwszy szczerze się zakochał w Birucie, która wyjechała w głąb Rosji wraz ze swoją rodziną. Natomiast Radek nie mógł odnaleźć się w nowej klasie ponieważ Tymkiewicz wyśmiewał się z jego stroju i wymowy. Co doprowadziło do bójki między chłopcami.
Uważam że zarówno Marcin jak i Radek są postaciami godnymi do naśladowania ponieważ nawzajem sobie pomagali i wspierali co widać na końcu powieści gdy Radek wspiera Marcina który był załamany wyjazdem Birutty
1 5 1