Odpowiedzi

2010-03-07T18:59:26+01:00
W JAKI SPOSÓB KRĘGOWCE PRZYSTOSOWAŁY SIĘ DO LĄDOWEGO TRYBU ŻYCIA?

W świecie kręgowców występuje wielka różnorodność form, począwszy od organizmów jednokomórkowych, skończywszy na złożonych z wielu tysięcy komórek. Wyjście kręgowców na ląd było wydarzeniem długotrwałym i oznaczało zasadniczą zmianę bytowania. Proces ten miał miejsce najprawdopodobniej w dewonie.
Kręgowce musiały pokonać kilka problemów, aby procesy te mogły zostać wykonane:
* 1) ODDYCHANIE TLENEM ZAWARTYM W POWIETRZU-na lądzie skrzela są nieprzydatne, a ich delikatna, blaszkowata budowa powoduje, że na powietrzu wyschną i zlepią się. Rozwiązaniem okazała się płucodyszność - powierzchnia oddechowa, która znajduje się we wnętrzu ciała i jest niezależna od grawitacji. Termin oddychania oznacza trzy procesy: WENTYLACJĘ, czyli wdychanie tlenu i wydychanie dwutlenku węgla ODDYCHNIE ZEWNĄTRZKOMÓRKOWE, czyli wymianę gazów między płucami i krwią oraz ODDYCHANIE WEWNĄTRZKOMÓRKOWE, czyli rozkład substancji pokarmowych przy użyciu tlenu i wydzielaniu dwutlenku węgla. W skrócie polega on na pobieraniu tlenu, zużyciu go przez komórki ciała w procesie rozkładu substancji pokarmowych i usunięciu produktów tych reakcji (głównie dwutlenku węgla) na zewnątrz.
PŁUCOTCHAWKI (WORKI PŁUCNE).Organy występujące parami u skorpionów (4 pary) i u niektórych pająków (jedna dwie pary). Każda płucotchawka zbudowana jest z licznych, wypełnionych krwią płytek płucnych, ułożonych jak strony książki. Tlen dostaje się do tych organów przez przedchlinki ? jedna na każdą płucotchawkę ? i jest absorbowany przez krew. Dwutlenek węgla wydostaje się tą samą drogą.
PŁUCA. Dwa główne organy oddechowe, wewnątrz których zachodzi wymiana gazowa. Zawierają liczne rurki (oskrzela ioskrzeliki) oraz pęcherzyki (pęcherzyki płucne).