W języku potocznym wyraz odyseja oznacza długą najeżoną niebezpieczeństwami i pełna przygód wędrówkę . Czy według Ciebie zamieszczony w podręczniku fragment przygód Odysa można nazwać Odyseją w pigułce ?
Uzasadnij swoje zdanie
-Śledząc przygody Odysa opowiedziane w zamieszczonym fragmencie zastanów się czy los bohatera zależy od niego samego czy od sił pochodzących z zewnątrz A może właściwa jest jeszcze inna odpowiedż ?
Jakkolwiek ją sformułujesz-przywołaj przekonujące argomenty.
Proszę o pomoc .PILNE!!!

1

Odpowiedzi

2009-10-21T21:26:38+02:00
Troję
jeden z najdzielniejszych i najroztropniejszych wodzów greckich. Prześladowany przez boga Posejdona, błąkał się przez 10 lat po morzu, doznał wielu przygód, stracił wszystkich towarzyszy, aż wreszcie dzięki opiece bogini Pallas Atene, powrócił do rodzinnej Itaki, gdzie oczekiwała go wierna żona Penelopa i kochający syn Telemach. Właściwa akcja "Odysei" rozpoczyna się pod koniec wędrówek Odyseusza, kiedy jako rozbitek znalazł schronienie u Feaków i tam opowiadał swoje dziwne przygody (np. spotkanie cyklopa Polifa, boginki Kirke itd.). Po raz pierwszy w literaturze spotykamy się z retrospekcją (spojrzenie wstecz) i narracją bohatera.Ton tej epopei, w stosunku do heroicznego tonu "Iliady", uległ obniżeniu. Inaczej jest też kreowany bohater - jest bardziej ludzki, jego stany psychiczne bliższe są mentalności człowieczej niż boskiej. Udział bogów w kierowaniu losem bohaterów też jest tu znacznie mniejszy.

mysle ze mozna ja tak nazwac poniewaz on bardzo duzo przezyl stracial cala zaloge statku i nawed zdolal totrzeec do celu dziki bogii. Gdzie wierna zona w raz z synem czekala na niego.
46 1 46