Odpowiedzi

2010-03-07T19:30:50+01:00
Jurand to w ,Krzyżakach" postać wyjątkowa, naznaczona przez autora piętnem powagi i tragizmu.
Potężny rycerz, odznaczał się nie tylko świetnością rodu i stanowiska, lecz fizyczną mocą. Przerażał już samym wyglądem.Był ogromnego wzrostu,nadludzkiej siły i odporności. Jasne włosy i wąsy świadczyły o jego słowiańskim pochodzeniu. Jedno oko wybili mu Krzyżacy w jednej z walk,przesłaniał więc je czarną opaską.Potężne ciało Juranda samo w sobie było doskonałą wojenna machiną, bo mieczem posługiwał się tak jak widelcem.
Był to dziedzic Spychowa,słynny ze swojej dumy i ponurego usposobienia, nie był wolny od słabości. Jedna z nich była miłość do żony,którą Krzyżacy zamordowali pod Złotoryją. Drugą słabością stała się córka Danusia. Śmierć żony wyzwoliła w Jurandzie potężną siłę nienawiści do Krzyżaków.
Moc niezwyciężonego rycerza pękła jednak pod brzemieniem zdrady i podstępu Krzyżaków w Szczytnie. Jurand doświadczył niewyobrażalnych cierpień moralnych i fizycznych,które przeobraziły go w człowieka nie omal świętego. Będąc fizycznie wrakiem człowieka Jurand stał się wzorem chrześcijanina.
3 5 3